فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

تعداد بازدید: ۱۱۸۸
کد خبر: ۹۶۹۱
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۹
امروز فوتبال ملی ایران از التهاب به اعتماد تبدیل شده است
رییس فدراسیون فوتبال در دوره دانش افزایی داوران و کمک داوران فوتبال تاکید کرد همه ما باید نگاه حمایتی و هدایتی به فوتبال داشته باشیم.

عزیزی خادم: ورود VAR اتفاق مبارکی برای فوتبال ما خواهد بود

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، شهاب‌الدین عزیزی خادم با حضور در دوره دانش‌افزایی داوران و کمک داوران گفت: در ابتدا از آقای افشاریان و هیات رییسه فدراسیون تشکر می‌کنم که همکاری متقابل صورت گرفته تا برای آینده داوران جوان برنامه‌ریزی کنیم. به صورت اجمالی به وضعیت داوری خواهم پرداخت. فدراسیون فوتبال به روشنی و با کمترین مماشات قدم بر می‌دارد و این حاصل یک کار جمعی است و شاید من کمترین نقش را دارم. باید بیاموزیم در مسیری قرار داریم که باید یکدیگر را کمک و حمایت کنیم تا فوتبالی که جزیی از منافع ملی است رشد کند.
وی ادامه داد: معماری جدیدی را شاهد هستیم و این نشان می‌دهد فصل جدیدی در فوتبال رقم خورده است. مطمئناً در تمام حوزه با سرعت بیشتری قدم برخواهیم داشت. فدراسیون فوتبال نگاه توازنی دارد. توسعه امری فوری و ضربتی نیست ولی مایه خوشبختی است که قدم‌های بزرگی برداشته می‌شود. همه ما باید نگاه حمایتی و هدایتی برای این فوتبال داشته باشیم، فوتبالی که برای همه است و همه باید با برد آن خوشحال شویم و خود را قائل به نتیجه ندانیم، هرچند نتیجه هم مهم است. برد و باخت جزو لاینفک فوتبال است، الان تیم بانوان ایران موفقیتی کسب کرده و جا دارد از خانم موسوی و هیات رییسه تشکر کنم که در مسیری روشن و مشخص قدم برمی‌دارد.
عزیزی خادم درخصوص تیم‌های ملی افزود: تیم بزرگسالان نیز مسیرش را به روشنی در حال طی کردن است. در پایه‌ها نیز می‌بینید که به دنبال تغییر رویه هستیم همین طور در حوزه استعدادیابی و حوزه‌های مختلف. در فوتسال هم با وجود اینکه نتوانست تیم ملی جزو چهار تیم برتر باشد ولی قطعاً نتایج قابل دفاع است. فدراسیون فوتبال از هیچ تلاشی دریغ نکرد و وظایف ذاتی فدراسیون که برنامه‌ریزی و امکانات بوده انجام شده است. در این حوزه مثل دیگر حوزه‌ها برای آینده برنامه‌ریزی خواهیم کرد.
رییس فدراسیون فوتبال اظهار داشت: حتما برنامه‌هایی را برای توسعه فوتبال در بوستان‌ها خواهیم داشت. فوتبال ملی امروز به لطف الهی تجلی و تبلور اعتماد عمومی شده‌ است، فوتبالی که اگر به هفت هشت ماه پیش برگردید کانون التهاب بود ولی امروز همه به فوتبال افتخار می‌کنند و قدم برمی‌دارند. فوتبال امروز در رده‌های مختلف بانوان، پزشکی، فوتسال، رده‌ها و داوران نکات حائز اهمیتی دارد. نگاه و نگرش و برنامه و آینده ما مبتنی بر یک نگاه توسعه‌ای است. همه باید حمایت و کمک کنند و در این مسیر سخت حاضر شوند. هیچ‌کس در تخریب راه به جایی نخواهد برد، چون بازنده اصلی خودمان هستیم. بخشی از سیاست خارجی کشور را در ورزش و فوتبال می‌بینید. امروز فوتبال ملی ایران از التهاب به اعتماد تبدیل شده است.
وی ادامه داد: مدل فدراسیون فوتبال مبتنی بر یک معماری جدید است و در این معماری جراحی هم است و همه را نمی‌توانیم راضی نگه داریم. وقتی دست به تغییر می‌زنیم طبیعی است که یک عده ناراضی باشند و صدای یک عده بلند شود. وقتی نگاه‌مان توسعه باشد با این مسئله کنار خواهیم آمد و فکر می‌کنم بتوانیم با این مدل و برنامه جدید رهاورد مناسبی برای فوتبال رقم بزنیم و دستاوردهای بزرگی همه با هم و در کنار هم به وجود بیاوریم.
رییس فدراسیون فوتبال افزود: برد و باخت جزو لاینفک فوتبال است اما آنچه برای ما مهم است به عنوان یک نصیحت به داوران جوان عرض می‌کنم هر کسی با نیت و خلوص نیت قدم بردارد مطمئن باشد که درهای رحمت به روی او باز خواهد شد. در این مجموعه و هیات رییسه فدراسیون فوتبال و همدلی و نیت پاکی جود دارد و امیدوارم به تمام عرصه‌ها تسری پیدا کند و کاری رقم بخورد که نتیجه خوبی برای فوتبال داشته باشد، وگرنه همه ما مشمول زمان می‌شویم و آینده ما را قضاوت خواهد کرد و زمان مثل برق می‌گذرد.
عزیزی خادم تصریح کرد: وقتی الگو و اسوه ما پیامبر اکرم (ص) است باید با تمام وجود و قلب و زندگی‌مان در این مسیر در کنار هم و با گذشت کار کنیم و اصول حرفه‌ای را سرلوحه کارمان قرار دهیم. در کشوری زندگی می‌کنیم که صدها هزار جوان عزیز ما جان و زندگی‌شان را دادند و امروز که اینجا هستیم محصول یک جریان ارزشی و اعتقادی است. شاید نگاه عده‌ای به این مسائل نباشد ولی ما در فدراسیون وقتی صحبت از ارزش می‌کنیم همان نگاه اخلاقی و حرفه‌ای و پایبندهی به مسائل اخلاقی و کرامت انسانی است. امیدواریم با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته در این مسیر قدم برداریم.
وی با اعلام ورود VAR به کشور گفت: مقدمات آن انجام شده است و امشب وارد ایران خواهد شد، اتفاق مبارکی برای فوتبال ما خواهد بود و کار بسیار سنگینی است و امیدوارم به نتیجه برسد. پنجشنبه هفته جاری به مصاف امارات خواهیم رفت و امیدوارم بتوانیم دل ملت عزیز را شاد کنیم. بعد از آن هم با کره جنوبی بازی داریم که تعدادی از هواداران در این مسابقه حضور خواهند داشت. جا دارد از کامرانی و دکتر نوروزی برای برنامه‌ریزی‌شان در این زمینه تشکر کنم. همچنین از آقای سجادی تشکر می‌کنم که ما را در این مسیر تنها نگذاشت. او لحظه لحظه به ما کمک کرد و با هم در ارتباط بودیم. صحبت‌هایی با رییس‌جمهور انجام دادم و ان‌شاالله با حسن نیت به کمک فوتبال ملی بیایند. فوتبال ملی متعلق به همه است و متعلق به یک شخص و حزب خاص نیست. عزم و اراده‌ای که از آقای سجادی دیدم خیلی به ما کمک کرد.
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: طبق دعوتی که انجام دادیم در بهمن ماه میزبان اینفانتینو رئیس فدراسیون جهانی و روسای چند فدراسیون منطقه خواهیم بود. این هم بر اساس دیپلماسی منطقه‌ای و اثرگذاری در کرسی‌های بین‌المللی است. این نگاه در فدراسیون‌های گذشته مخفی مانده و فدراسیون از این بابت نیز آسیب دیده بود. نگاه فدراسیون فوتبال نگاه تجاری نیست و نگاه حرفه‌ای مبتنی بر منافع مشترک خواهد بود. نیاز به دانش جدید در تمام حوزه‌ها داریم.
عزیزی خادم عنوان کرد: در فوتبال بانوان کار بزرگی رقم خورد. قرار است در سفر به هند نیز پرواز اختصاصی برای فوتبال بانوان که به توسعه و مشروعیت فوتبال ما کمک می‌کند در نظر گرفته شود. در این مسیر هم فدراسیون در مسیر اخلاقی، اسلامی و انسانی خودش قدم بر می‌دارد. این هم چیزی جز لطف خدا نیست. در تمام حوزه‌ها شکرگزار خداوند عالم هستیم که به همه ما کمک می‌کند.
وی در ادامه تصریح کرد: باید بپذیریم با کار جمعی می‌توانیم آینده فوتبال کشور را رقم بزنیم. منتظر رای ویلموتس بودیم که صدور آن به 7 آبان ماه موکول شد. امیدواریم حقی از فوتبال کشور در این پرونده ضایع نشود. در حال سبک کردن بارها هستیم و امیدواریم این بار سنگین‌تر نشود. به دلیل اینکه این پول برای دختران، آقایان، داوران و سایر حوزه‌های فوتبال کشور است. ریال به ریال این پول برای ساخت فوتبال ملی است. قطعاً از تمام پتانسیل‌ها در این مسیر استفاده کردیم. من به عنوان مسئول فدراسیون فوتبال قطعاً در این حوزه اگر قرار باشد حقی از فوتبال ما ضایع شود، به شخصه کوتاه نخواهم آمد و اجازه نخواهم داد هر شخصی به فوتبال آسیب بزند. اگر قرار باشد این اتفاق بیفتد و کسی پاسخگو نباشد، نه مصالح ملی است و نه انسانی و نه حرفه‌ای. ما قطعا تصمیمات لازم و جدی را در این‌باره خواهیم گرفت.
عزیزی خادم با اشاره به حضور گلاره ناظمی در تیم داوری فینال جام جهانی فوتسال لیتوانی تصریح کرد: این موضوع باعث افتخار است. زمانی که در لیتوانی بودم، قضاوت‌های ناظمی را از نزدیک می‌دیدم که به‌خاطر مصیبت وارده (درگذشت پدرم) به ایران برگشتم. ما به او و شما افتخار می‌کنیم. در این فصل جابجایی‌هایی خواهیم داشت و داورانی به ما اضافه می‌شوند. از خودتان مراقبت کنید و ما به‌جز نگاه به عملکرد، با کسی عقد اخوت نداریم.
رئیس فدراسیون فوتبال با بیان اینکه عملکرد داوران بررسی خواهد شد، گفت: فدراسیون کنار شماست؛ حفاظت از خودتان، نیت خالص نگاه عقلانی در سوت زدن هم مهم است. گاهی یک رفتار، مسیر زندگی شما را تغییر می‌دهد و اتفاقی مثبت، به برندینگ فدراسیون هم کمک می‌کند. امیدوارم بچه‌ها ورزیده‌تر وارد مسابقات شوند که این هم بخشی از برنامه‌ریزی انجام شده است. افشاریان از دپارتمان صحبت می‌کند، اما با چیزی که از شما دیدیم، شما کار خودتان را انجام می‌دهید و همه را حریف هستید. آرزوی بهترین‌ها را برای شما دارم.
وی ادامه داد: انشاالله با نگاه حرفه‌ای خود، این لیگ را متفاوت کنید.همانطور که فدراسیون فوتبال نسبت به گذشته متمایز است و با دشواری تأمین اعتبار، وضعیت کرونا، و غیرتجاری شدن فوتبال که از گذشته وجود داشت، هر کاری برای داوری می‌تواند، انجام می‌دهد. فضای اقتصادی فوتبال، افزایش تورم، کرونا و غیرتجاری بودن فوتبال بر ما مترتب شده و نه تنها فوتبال تجاری نشده، بلکه ما افزایش دستمزد هم نداشتیم. هیئت رئیسه هم شهامت داشتند تا اقدامی کاملاً منطقی کنند و کاری بی‌سابقه کردند. ما هم توقع داریم.
وی در مورد اسپانسر داوران فوتبال کشورمان اظهار داشت: در هفته‌های آینده، قرارداد با اسپانسر داوری را به مدت سه سال تمدید می‌کنیم و افزایش چند صد درصدی خواهیم داشت. عدم شفافیت و موازی‌کاری از مشکلات فوتبال است و ما در هفته‌های آتی، فراخوان برخی حوزه‌های اسپانسری را اعلام می‌کنیم. منافع فوتبال و رضایت افکار عمومی برای ما مهم است.
عزیزی خادم اظهار داشت: امروز در فدراسیون فوتبال خوشحالیم از این اتفاق مبارک و میمونی که رخ داده است. با آقای افشاریان هم صحبت کردیم و قطعا عملکرد داوران ارزیابی می‌شود، به همین دلیل ابتدا خود مراقبتی کنید و فدراسیون فوتبال با وجود فراهم کردن این فضا قطعا تک تک داوران را بر اساس نمرات و همه دیگر مکانیزم‌ها نظارت خواهد کرد. این امانتی است که به شما داده شده ولی فدراسیون با شما (داوران) مماشات نخواهد کرد. اگر قرار باشد به مسیری بروید اولین بازنده جامعه داوری خواهد بود. جا دارد از آقای افشاریان و کامرانی‌فر تشکر کنم و قطعا فدراسیون فوتبال در کنار جامعه داوری است و اجازه نخواهد داد هر کسی برنامه‌ای را پیاده کند. جامعه داوری یکی از ارکان مهم فوتبال است و قطعا ما در کنار شما هستیم، فدراسیون فوتبال یک سد محکمی است که آسیبی به شما (داوران) نرسد. دوست داریم جامعه داوری که امروز در حوزه قاره‌ای و جهانی پیشرو است بازهم رشد کند.
وی یادآور شد: آقای فغانی امروز یکی از بهترین داوران دنیاست و خیلی خوشحالم که یک تیم جوان در این مسیر قدم بر دارد. دیدید که از ایشان خواهش کردیم هفته‌های آخر لیگ گذشته به ایران بیاید و همچنان درهای لیگ برتر به روی ایشان باز است. برنامه ریزی شده که حق و حقوق داوری 400 درصد افزایش پیدا کند و قطعا تا پایان 4 سال مدیریت قول می‌دهم که داوری بیشتر به استانداردهای جهانی نزدیک شود و هر سال با توجه به وضعیت تورمی افزایش دستمزد خواهیم داشت. درخواست کردیم که بهترین سیستم رادیویی را وارد کنند که جامعه داوری به روش‌های روز آشنا شود.
عزیزی خادم خاطرنشان کرد: قدم بعدی فدراسیون فوتبال توسعه فوتبال در مناطق محروم است. چیزی که در 6،7 ماه گذشته ما را مجاب به انجام این کار نکرد، ترافیک در بازی‌های تیم‌های ملی از بزرگسالان گرفته تا رده‌های مختلف از جمله بانوان و فوتسال بود. آنچه اهمیت دارد، توزیع عادلانه امکانات برای مناطق مختلف کشور است. امیدوارم دولت محترم و سازمان‌ها کمک کنند تا این موضوع را تسری بدهیم. پیش از بازی با کره‌جنوبی نشستی با روسای هیئت استان‌ها برگزار می‌کنیم و آنها را تنها نخواهیم گذاشت. قطعا نمود فوتبال را در آینده نزدیک در استان‌های مختلف خواهیم داشت. اگر امروز از تک تک شما سوال بپرسم، از استان‌های محروم آمده‌اید و فدراسیون نمی‌تواند شما را نادیده بگیرد، اما فدراسیون گرفتار مصیبت و مسائلی از گذشته بوده است، یک بخش به مسائل مالی فوتبال‌مان گره خورده بود. امیدوارم با نگاه دولت جدید که برآمده از متن مردمی است، بتوانیم امکانات را در استان‌ها توزیع کنیم و در این راستا برنامه‌ریزی کرده باشیم.
وی گفت: آقای حسن‌زاده، رئیس کمیته انضباطی اینجا حضور دارن و باید قوی‌تر از اواخر فصل گذشته باشد. اراده و عزم فدراسیون فوتبال در عین حفظ احترام، برخورد قوی‌تر در قبال توهین به جامعه داوری است. مطمئن باشید فدراسیون فوتبال در لیگ آینده مقابل کسانی که بخواهند ناخواسته یا آگاهانه به رسم عادت بد با مسائل شخصی به داوران توهین کنند، قوی‌تر از قبل برخورد خواهد کرد.
رئیس فدراسیون فوتبال با تأکید بر حمایت از داوران یادآور شد: تیم ممیزی ما در حوزه داوری کار داوران در نیم فصل و پایان فصل را بررسی خواهد کرد. فدراسیون جامعه داوری را تنها نمی‌گذارد و جوایزی در نیم فصل و پایان فصل به تیم داوری خواهد داد و قدردانی می‌کند. از خانم ناظمی نیز در خور و شأن و شخصیت او تقدیر خواهد شد. به لطف زحمت عزیزان، تیم ملی فوتبال ایران مفتخر به حضور در رتبه اول آسیا شد. شاید فدراسیون فوتبال ایران یک درصد یا شاید 10 درصد امکانات کشورهای توسعه یافته را نداشته باشد، اما به لطف الهی تیم اول آسیا است. از شما داوران می‌خواهم هر مسئله‌ای وجود دارد منتقل کنید، فدراسیون بدون خطا و نقص نیست، اما گام به گام جلو می‌رویم تا موانع را برداریم. باید کنار هم بودن را بیاموزیم، مشکلات یک شبه ایجاد نشده‌اند. امیدوارم در حوزه بازی‌های تیم ملی بتوانیم از جامعه بانوان و کادر درمان که خسته شده‌اند با پیروزی به صورت ناچیز تشکر کنیم.

قاب خاطرات
گزارش تصویری
ویدئوها
آخرین اخبار

اعلام دومين فهرست ذخيره به منظور خريد بليت

طوفان شن، پرواز دستیاران خارجی مهدوی کیا و یادگار رستمی از استانبول به بغداد را لغو کرد

برگزارى مجمع عمومى هيات فوتبال استان گلستان

تعویق زمان مجمع انتخاباتی هیات رییسه هیات فوتبال استان زنجان

دعوت کمیته انضباطی از پیروانی، محمودی، آقایی و عالیشاه

اعلام آرای کمیته وضعیت بازیکنان

برگزاری جلسه هماهنگی دو بازی دوستانه عراق و ایران در هتل بغداد

تعویق مسابقات هفته ۲۵ و ۲۶ لیگ دسته دوم

اعلام آرای انضباطی

تشریح اهداف و رویکرد کمیته آموزش فدراسیون فوتبال در تعامل با استان ها

پربازدیدترین ها

اعلام داوران هفته 28 لیگ برتر فوتبال

صدور قرار دستور موقت کمیته انضباطی

اعلام لیست نهایی تیم ملی زیر ۲۳ سال ایران

نشست مشترک استیلی، اصولی و سراجی با مدیرعامل منطقه آزاد کیش

پیروزی نوجوانان ایران مقابل افغانستان

اعلام داوران هفته سی و یکم لیگ دسته اول

اعلام لیست نهایی تیم ملی زیر ۲۳ سال ایران جهت حضور در اردوی عراق و شرکت در رقابتهای قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا

فغانی، ابوالفضلی و منصوری نمایندگان داوری ایران در جام جهانی

قهرمانی نوجوانان ایران در کافا ۲۰۲۲

حضور تاج ، ماجدی و کامرانی فر در کنگره سالانه AFC