موسوی: لیگ فوتسال ایران یکی از مهمترين و سخت‌ترين ليگ های آسیا است

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، صدرالدين موسوی درباره برگزاری سمینار ناظران داوری فوتسال گفت: برگزاری كلاس‌های آموزشی و توجيهی برای داوران و ناظران فوتسال اولين گام برای توسعه و پيشرفت داوری است. با توجه به شیوع ویروس کرونا و رعایت تمام پروتکل های بهداشتی سعی کردیم در این کلاس دو روزه به صورت فشرده تغییرات مهمی که در قوانین فوتسال رخ داده را برای ناظران داوری تشریح کنیم. وظيفه ما به عنوان تشكيلات داوری اين است كه ناظران را مانند ديگر حيطه های داوری پرورش دهيم، البته اينكه يك داور چند سال پس از پايان قضاوت در اين دوره ها شركت كند، كافی نيست و بايد بطور مداوم با مطالب آموزشی آمادگی خود را در سطح بالایی نگه دارد.

وی اضافه کرد: داوران بايد به اين باور برسند كه توانايی بالا دارند و با اعتماد به نفس قوی وارد زمين شوند، چرا كه بايد جوابگوی همه اشتباهات فنی تيم‌ها، ضعف ورزشگاه‌ها و ... با قضاوت كم اشتباه خود باشند. اما داوران هم اشتباه دارند و نبايد تمام ضعف‌ها را به داور نسبت دهيم. آنچه مسلم است باشگاه ها، داوران و ناظران لازم و ملزوم يكديگر هستند.

موسوی در ادامه بیان کرد: در ورزش فوتبال و فوتسال بايد ديدمان را حرفه ای كنيم، تيم‌ها می خواهند برنده شوند و اگر نشوند، شايد اين هجمه و فشار را روی داور منتقل كنند. نگرش‌ها را بايد تغيير دهيم، بايد امنيت روحی و روانی براي داوران مهيا شود و آنها با آرامش و اطمينان قضاوت كنند. مربيان، ناظران، تماشاگران، تداركات و داوران بايد قبول كنند يك مجموعه هستند و ايجاد فشار بر يك بخش به تمام بخش‌ها منتقل خواهد شد.

مدرس فیفا و ای اف سی همچنین ليگ فوتسال ايران را يكی از مهمترين و سخت‌ترين ليگ های قاره آسيا اعلام كرد و گفت: شايد ليگ فوتسال ايران به لحاظ سازماندهی، برگزاری و نبود زيرساخت‌های لازم برای اين رشته در كشور نتواند با كشورهای مانند كره و ژاپن برابری كند، اما به لحاظ استاندارد بازی و تكنيك و سرعت و برگزاری مسابقات يك سر و گردن از همه كشورهای آسيایی بالاتر است. نياز به يك نوع تفكر جديد در بحث آموزش داريم. بايد سطح آگاهی و دانش روز داوران را بالا ببريم و اين امر با برگزاری دوره های آموزشي و توجيهی براي داوران، ناظران و مدرسان هموار می شود. در هر تورنمنت بین المللی داورانی از کشورمان برای قضاوت انتخاب می شوند و این نشان می دهد که داوران ایرانی از جايگاه و اعتبار ويژه‌ای برخوردارند.