در چنین روزی/روز وداع با پاطلایی فوتبال ایران

در چنین روزی/روز وداع با پاطلایی فوتبال ایران

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال،حميد شيرزادگان سال ‪ ۱۳۲۰‬در محله سنگلج تهران به دنيا آمد. فوتبال را از سال‌هاي ابتدايي دهه ‪ ۳۰‬در تيم‌هاي زير گروه شاهين مثل كولاك و سيمرغ آغاز و در سال ‪ ۱۳۳۶‬براي اولين بار در تركيب تيم بزرگسالان شاهين حضور يافت.
درخشش فوق‌العاده در تيم شاهين و زير نظر تعاليم اخلاقي مرحوم دكتر عباس اكرامي باعث شد تا درهاي فوتبال ملي در سال ‪ ۱۳۳۸‬به روي وي باز شود."شيرزادگان" ‪ ۱۸‬ساله با تيم ملي فوتبال به هندوستان رفت و از آن پس تا سال ‪ ۱۳۴۸‬مهاجم اول تيم ملي بود.او در ‪ ۱۴‬مسابقه ای كه با پيراهن تيم ملي فوتبال ايران به ميدان رفت، ‪ ۹‬گل به ثمر رساند.

در چنین روزی/روز وداع با پاطلایی فوتبال ایران
شيرزادگان در سال‌هاي دهه ‪ ۵۰‬سرمربي تيم نفت تهران بود. تيمي كه از وجود مايلي كهن، فرزام نيا و... به عنوان بازيكن بهره مي‌برد.
بازيكن افسانه‌اي فوتبال ايران در دهه چهل ،مهر ماه سال 1386 و با حضور جمع زیادی از همبازیانش خداحافظي خاطره انگيزي در ورزشگاه شهيد شيرودي تهران داشت.

خاطره کاپیتانی زنده یاد حمید شیرزادگان پس از شادروان پرویز دهداری کاپیتان تیم فوتبال شاهین بود .او نخستین بار، روز چهارشنبه 2 بهمن 1342 در بازی دوستانه با تیم فوتبال قدرتمند ترنشین چکسلواکی کاپیتان تیم شاهین شد و در دقیقه چهاردهم نیز از روی نقطه پنالتی , یکی از دو گل شاهین را بثمر رساند . این بازی پس از دیدار برگشت تیمهای ایران و عراق در چهارچوب رقابتهای انتخابی المپیک توکیو برگزار شد که به مصدومیت کاپیتان دهداری از ناحیه کلیه انجامیده بود. شیرزادگان چند روز پس از بازی در هفته نامه کیهان ورزشی اعلام کرد از کاپیتانی شاهین خوشحالم اما , امیدوارم این اخرین بار باشد که شما مرا کاپیتان شاهین می نامید و هر چه زودتر پرویز دهداری که در واقع ستون اصلی تیم ماست به شاهین بازگردد.

در چنین روزی/روز وداع با پاطلایی فوتبال ایران

بیوگرافی

نام : حمید شیرزادگان
تولد : 18 اسفند 1319 (سنگلج - تهران )
وفات : 6 مهر 1386 ( بیمارستان آپادانا - تهران )

* مرد سال فوتبال 1341

* سیزده سال رکوردار گلزنی در فوتبال تهران و ایران

* ۸ سال حضور ملی و ۱۴ بازی ملی در دهه چهل شمسی

* قهرمان مسابقات باشگاههای تهران و جام حذفی با شاهین