تعداد بازدید خبر: 1178
1395/06/22-11:23
رزاقی راد: شناسایی و پرورش استعدادها، فوتبال 10 سال آینده ما را تضمین می کند /
مدیر فنی فوتبال پایه و سرمربی تیم ملی زیر 12 سال مسائل فنی فستیوال را ارزیابی و پوشش برخی نقاط ضعف فوتبال پایه را از مهمترین برنامه های امسال تأکید کرد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال؛ ایمان رزاقی راد – مدیر فنی فوتبال پایه و سرمربی تیم ملی زیر 12 سال گفت: هر سال که می گذرد، برگزاری فستیوال های استعدادیابی با برنامه ریزی های بهتری انجام می شود. 
وی در ادامه افزود: در چهارمین فستیوال فوتبال پایه پسران حضور 32 استان که هر تیم شامل 14 بازیکن است را شاهد هستیم. بازی ها بدین شکل است که هر تیم 30 دقیقه بازی می کند. طی هر 15 دقیقه 7 بازیکن در زمین بازی کرده و تعویضی وجود ندارد مگر اینکه پزشک تشخیص دهد. همچنین امسال 9 کارگاه شامل حمل توپ، سرعت، چرخش با توپ، پرش جفت به صورت طولی، کارگاه روپایی، دروازه بانی، دریبلینگ و چابکی تعریف شده است که در این کارگاه ها عملکرد بازیکنان توسط مربیان متخصصی که آنها را هدایت می کنند ثبت و امتیازدهی می شود و در ادامه براساس امتیازدهی آنها بازیکنان مستعد را انتخاب می کنیم. 
رزاقی راد خاطرنشان کرد: در کنار هر زمین دو استعدادیاب در نظر گرفتیم. آنها نیز لیست 14 نفره هر تیم را در اختیار دارند و نفرات نخبه هر تیم را شناسایی و امتیازدهی می کنند. در نهایت 50 بازیکن منتخب از این فستیوال را طی دو اردو دعوت می کنیم و در آنجا نیز لیست نهایی 25 تا 30 نفره را انتخاب و برای تشکیل تیم های ملی زیر 14 سال در اختیار کمیته جوانان فدراسیون قرار می دهیم. 
مدیر فنی فوتبال پایه در خصوص کارگاه اختصاصی دروازه بانی که امسال درنظر گرفته شده، گفت: ما در ایران کمبود دروازه بان داریم و در فستیوال ها نیز نمی توانستیم به خوبی دروازه بانان را طی 30 دقیقه بازی شناسایی کنیم. این یکی از نقاط ضعفی است که امسال توانستیم روی آن دقیق تر شده و با برگزاری کارگاه دروازه بانی آن را پوشش دهیم. این کارگاه دروازه بانی زیرنظر یک مربی متخصص پیگیری می شود. در پایان این فستیوال از 64 دروازه بان حاضر 8 نفر انتخاب می کنیم که گرچه تعداد کمی است، اما پیش بینی می کنیم که از لحاظ عملکرد بسیار نزدیک به هم باشند. 
سرمربی تیم ملی زیر 12 سال در پاسخ به این سئوال که عملکرد داوری تا کنون چطور بوده، افزود: داوران فستیوال از هیأت فوتبال استان مازندران به ما معرفی شده اند. با توجه به اینکه استعدادیاب های ما در حال کشف نخبه ها هستند، تصمیم بر این شد که قوانین فیفا را برای این فستیوال کمتر در نظر بگیرند، برای مثال آفساید را روی خط 18 قدم در نظر گرفتیم و قدرتی ها را گفتیم که اگر یک نفر پایش بلند شد از آن چشم پوشی کنند. در کل از عملکرد داوران این دوره از فستیوال راضی هستیم.  
رزاقی راد در پایان تأکید کرد: کشور آلمان سالهاست که روی فوتبال پایه سرمایه گذاری و بازتاب خوبی هم دریافت کرده است. چینی ها نیز روند کنونی خود را نزولی دیدند و از برنامه ریزی های آلمان الگوبرداری و آنها نیز سرمایه گذاری عظیمی روی فوتبال پایه کردند تا در 6 الی 7 سال آینده بتوانند درتیم های ملی رده های بالاتر بهره برداری خوبی داشته باشند. امیدوارم که ما هم در کشورمان به همان سمت و سو برویم و فدراسیون فوتبال با حمایت هایش از توسعه فوتبال پایه و استعدادیابی، 10 سال آینده را بسازد.