تعداد بازدید خبر: 721
1397/03/19-15:53
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران دیدار دوستانه برابر تیم ملی لیتوانی را فرصتی مناسب برای پیش از آغاز جام جهانی ارزیابی کرد.

به گزارش سایت فدراسیون فوتبال، کارلوس کی روش پیش از تمرین امروز تیم ملی در جمع خبرنگاران ایرانی به گفتگو پرداخت:

*پس از آخرین بازی دوستانه تیم ملی پیش از حضور در جام جهانی، تحلیلتان از این بازی چیست؟
بازی آخر اماده سازی مثل هدیه ای از طرف خدا بود. تنها فرصت ما بود که بتوانیم قبل از جام جهانی این بازی آماده سازی را داشته باشیم که بسیار خوب بود.

*روحیه تیم خیلی خوب است اما از طرفی برخی انتقادها به مدافعان تیم ملی در دیدار برابر ترکیه مطرح شد. این انتقادها را صرفا انتقاد می دانید یا اینکه بخشی از آن تخریب تیم ملی در آستانه جام جهانی است؟
در فوتبال انتقادهایی که همراه با احترام است به آنها خوش آمد می گوییم چون فوتبال بازی نقطه نظرات مختلف است. ولی وقتی بعضی از انتقادها می آید و جبهه هایی فکری به خاطر منافع اشخاص خاص یا باشگاه خاص در آن تلفیق می شود، آنجاست که غیرقابل قبول است و این اتفاق گاهی می افتد. ما چهار دفاع وسط داریم. فراموش نکنید وقتی من مرتضی پورعلی گنجی را انتخاب کردم در همان برهه هم انتقادهایی بود که چرا شما این بازیکن را به دفاع وسط آوردید. الان پورعلی گنجی، مجید حسینی و محمدرضا خانزاده جوان و همینطور روزبه چشمی را داریم. تمام این بازیکنان نسل آینده دفاع وسط فوتبال ایران هستند. من البته تجربه آن چنانی در فوتبال ندارم و تنها 37 سال تجربه دارم و در باشگاه بزرگی کار نکردم و هیچ وقت کارهای بزرگ فوتبالی انجام ندادم اما بنا بر همین تجربه کم و محدود خودم می توانم درباره بعضی انتقادها که درباره روزبه چشمی بود این را بگویم که روزبه چشمی در حال حاضر مدرن ترین دفاع وسط ایران است که فوتبال ایران در ده سال گذشته داشته است.

*ابهامی که وجود دارد درباره ترکیب تیم ملی در دیدار برابر مراکش است. آیا باید منتظر سورپرایز در ترکیب تیم ملی باشیم؟
این راهی است که می توانیم مراکش را به عنوان حریفمان شگفت زده کنیم چرا که ما همه چیز راجع به آنها می دانیم و آنها چیزی راجع به تیم ما نمی دانند.

*تیم ملی فراز و فرودهای زیادی را دید تا به اینجا رسید و اکنون چند روزی بیشتر تا شروع جام نمانده است. می خواستیم ببینیم که دیدگاه شما این است که در راه آماده سازی مشکلاتی وجود داشت؟ آیا فدراسیون توانست حداقل خواستهای شما را برآورده کند؟
الان زمان این نیست که راجع به این مسائل صبحت کنیم. حقیقتا باید بگویم فکر نمی کنم که فدراسیون فوتبال مقصر بود که برنامه خاص آماده سازی را نتوانست مهیا کند. فکر می کنم این مسوولیت یک اتفاقی بود که از لحاظ اجتماعی به صورت گروهی همه مسوول این اتفاق بودند. رفتار رسانه ها، رفتار باشگاهها و همینطور یکسری از هواداران، تمام این مسائل دست به دست هم می دهد که یک تفکر خاص را در راستای حمایت کلی از تیم ملی می سازد. مطمئنا وزارت ورزش رای نهایی را درباره حمایت از تیم ملی و الزام باشگاهها برای حمایت از تیم ملی دارد اما مسوولیت این موضوع با همه ما بوده است. بنده همینطور فکر می کنم که این مسوولیت اجتماعی رسانه ها هم بود که در یک سال گذشته نتوانستند اهمیت جام جهانی را به آن صورت که باید و شاید منعکس کنند و شما گاهی این اجازه را دادید که یکسری منافع خودخواهانه داخلی به تیم ملی ضربه بزند. بگذارید خیلی شفاف تر بگویم. شما در رسانه ها، مسوولان ورزشی اعم از فدراسیون و وزارت محترم ورزش، باشگاهها و کلا این افراد تصمیم گرفتند که اولویت اول فوتبال ایران را به لیگ قهرمانان آسیا بدهند. این گزینه ای بود که انتخاب شد و الان باید با این تصمیم کنار آمد. نقطه نظر من نبود. در یک سال گذشته سعی کردم که توجهات را به جام جهانی به عنوان یک لحظه خاص برای فوتبال ایران جلب کنم. بعد از قرعه کشی تلاش کردم که به همه اطلاع بدهم که این گروهی که ما در آن قرار گرفتیم نیازمند آماده سازی خاصی است اما شما لیگ قهرمانان را انتخاب کرید. این را باید بپذیرید و با آن کنار بیایید و مسوولیتش را قبول کنید. همه شما، باشگاهها، فدراسیون فوتبال و مسوولان وزارت ورزش. این نقطه نظر من نبود اما برای آن احترام قائل هستم. می خواهم خیلی شفاف بگویم که من به این تصمیم احترام می گذارم اما موافق این عمل نیست. پس مقصر همان حرفی است که گفتم.

*نظرتان درباره تصمیم شرکت نایکی در قبال بازیکنان تیم ملی ایران چیست؟
دوستان من اکنون تنها مساله نایکی نیست. متاسفانه آماده سازی تیم ملی از طریق مسائل دیگر ضرر خورده است. وقتی ما می خواهیم بازی دوستانه برگزار کنیم، هتل رزرو کنیم، می خواهیم کمپی برگزار کنیم، این مسائل همیشه بسیار حساس، خطیر و دشوار بوده است اما شاید شما این اجازه اخلاقی را نداشته باشید که از نایکی انتقاد کنید به خاطر اینکه وقتی زمان حمایت از تیم ملی بود به تیم ملی پشت کردید. شما هم به نوعی تیم را زمین گذاشتید. به خاطر اینکه بین جام جهانی که می تواند قلب 80 میلیون ایرانی را تحت تاثیر قرار دهد و لیگ قهرمانان که حتی کسی نمی داند آخرین قهرمانش چه تیمی بود، دومی را انتخاب کردید. شما تیم را زمین گذاشتید و تیم ملی را رها کردید و باید با این کنار بیایید.

*ممکن است باشگاهها و مسوولان این تفکر را داشته باشند اما رسانه ها در یک سال گذشته فریاد می زدند که جام جهانی مهم است. اینکه کسی به حرف ما گوش نداد، مثل این است که کسی به حرف شما گوش نکرد.
(با خنده) باید با همدیگر برویم و دکتر پیدا کنیم تا صدای ما را بشنوند. بله! بعضی از شما دوستان حمایت کردید ولی در ایران وقتی چند نفر صحبت می کنند، افرادی که شاید منافع تیم ملی برایشان مهم نباشد، بقیه به زانو در می آیند.

*تماشاگران به خاطر تجربه جام جهانی قبل خیلی عادت دارند که شما آنها را سورپرایز کنید ولی هر چه روند تمرینات را نگاه می کنیم می بینیم که شاید این سورپرایز بین بازیکنان نباشد و شاید این سورپرایز در سبک بازی باشد.
سورپرایزی که می توانیم درباره آن صحبت کنیم، تفکری است که هیچ گاه تغییر نمی کند و آن تفکر برد و جنگیدن تا آخرین لحظه و متعهد بودن به تیم ملی است. واقعیت است که اکنون چند مشکل داریم که حلش می کنیم. یکسری مصدومیتها داریم ولی زود است که بخواهیم به نتیجه گیری خاصی برسیم اما فرقی نمی کند که کدام بازیکنان در زمین باشند چرا که هر بازیکنی که در زمین باشد جانش را برای این تیم خواهد داد.

*شما هشت سال پیش که به ایران آمدید مربیان خارجی زیادی در فوتبال ما حضور نداشتند اما دیشب جان توشاک به ایران آمد و اکنون تعداد زیادی مربی خارجی در لیگ ایران حضور دارند. فکر نمی کنید که این بخشی از میراث شما برای فوتبال ایران باشد؟
نمی دانم اما آرزوی قلبی و دعای من همیشه این است که ایران هر روز پیشرفت کند و جلوتر برود ولی فکر می کنم مربیان در ایران واقعا تلاش خودشان را می کنند ولی آقایان اکنون زمانی است که یک چیزی را باید متوجه شوید و آن اینکه بهترین مربیان و بهترین رهبران ارکسترها هم اگر پیانویشان کوک نباشد نمی توانند درست ساز بزنند. هفت روز قبل از بازیمان فرصت خوبی نیست که بخواهیم راجع به این مسائل صحبت کنیم. من فقط می خواهم راجع به مسائلی صبحت کنم که مربوط به اولین بازی ماست. تلاش خواهیم کرد که بهترین تلاشمان را ارائه کنیم. اگر بخواهیم بهترین عملکردمان را ارائه کنیم، بهترین آماده سازی می تواند جواب دهد. در چند روز باقی مانده باید تفکرمان را روی آماده سازی بگذاریم. دیگر آب از زیر پل گذشته و دیگر نمی توانیم آن را برگردانیم ولی نمی توانیم چشمانمان را روی افرادی ببندیم که در یک سال گذشته سعی کردند با تیم ملی همکاری نکنند. من نقطه نظر شفاف و ساده ای دارم. بعضی از این افراد که این کار را انجام ندادند در حقیقت مسوولیت پذیر نبودند و آن احساس مسوولیت پذیری را نسبت به تیم ملی نشان ندادند ولی وقتی صحبت می کنند و صورتشان را پشت یکسری رنگها پنهان می کنند، همه دیگر از آنها می ترسند اما من نه.