فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

تعداد بازدید: ۱۰۳۶۰
کد خبر: ۱۰۲۳۴
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۴
با هم نگاهی به نحوه صعود تیم‌های قاره‌‌های مختلف به جام جهانی داشته باشیم.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، در گزارش منتشر شده از سوی دپارتمان مسابقات بین‌المللی آمده است:

برای شرکت در مسابقات مقدماتی جام جهانی، در ابتدا همه ی ۲۱۱ فدراسیون عضو فیفا اعلام آمادگی کردند. این مسابقات از ۶ ژوئن 2019 با رقابت مغولستان و برونئی رسما آغاز شد و نوریمو تسدنبال از مغولستان اولین گل رقابت‌های مقدماتی جام جهانی را به ثمر رساند. اما به دلیل همه گیری بیماری کرونا در سال 2020، مسابقات با وقفه‌ بیش از یکسال روبرو شد. کشورهای کره شمالی از حوزه آسیا و سنت لوسیا از حوزه آمریکای شمالی به دلیل همه گیری بیماری کرونا از حضور در ادامه رقابت‌ها انصراف دادند تا مرحله مقدماتی با حضور ۲۰۹ تیم به کار خود ادامه دهد.

سهمیه قاره‌ها:
اروپا ۱۳ تیم
آفریقا ۵ تیم
آسیا ۴/۵ تیم
آمریکای جنوبی ۴/۵ تیم
آمریکای شمالی ۳/۵ تیم
اقیانوسیه ۵/ ۰ تیم
میزبان ۱ تیم
مجموع ۳۲ تیم

مرحله مقدماتی منطقه آسیا AFC
مرحله اول: ۱۲ تیم از رنکینگ ۳۵ تا ۴۶ بصورت حذفی، رفت و برگشت به مصاف هم رفتند تا در نهایت ۶ تیم برنده به مرحله دوم راه پیدا کردند.

مرحله دوم: ۳۴ تیم اول رنکینگ که یکی از آنها قطر میزبان جام جهانی بود (حضور قطر جنبه تشریفاتی داشت) و ۶ تیم راه یافته از مرحله اول در ۸ گروه ۵ تیمی قرار گرفتند و در نهایت ۸ تیم اول و ۴ تیم از بهترین تیم‌های دوم به مرحله سوم راه پیدا کردند.

مرحله سوم: ۱۲ تیم راه یافته از مرحله دوم با قید قرعه و بر اساس رنکینگ در دو گروه ۶ تیمی قرار گرفتند. در نهایت ۲ تیم اول هر گروه مستقیما به جام جهانی صعود خواهند کرد.

مرحله چهارم: تیم‌های سوم جدول A و B، در یک رقابت رفت و برگشت باید به مصاف یکدیگر بروند تا برنده این بازی وارد مسابقه حذفی کنفدراسیون‌ها شود که هنوز مشخص نشده نماینده آسیا باید به مصاف نماینده کدام قاره برود.

مرحله مقدماتی منطقه آفریقا CAF

مرحله اول: ۲۸ تیم از رنکینگ ۲۷ تا ۵۴ با یکدیگر رفت و برگشت به رقابت پرداختند تا در نهایت ۱۴ تیم برنده راهی مرحله دوم شدند.

مرحله دوم: ۲۶ تیم از رنکینگ ۱ تا ۲۶ به همراه ۱۴ تیم راه یافته از مرحله اول در مجموع ۴۰ تیم در ۱۰ گروه ۴ تیمی بصورت دوره‌ای رفت و برگشت به مصاف یکدیگر می‌روند تا ۱۰ تیم صدرنشین به مرحله سوم راه پیدا کنند.

مرحله سوم: ۱۰ تیم بصورت حذفی (رفت و برگشت) به مصاف یکدیگر می‌روند تا ۵ تیم اول راهی مسابقات جام جهانی شوند.

 

مرحله مقدماتی منطقه آمریکای شمالی، مرکزی و حوزه دریای کارائیب CONCACAF

مرحله اول: تیم‌های رنکینگ ۶ تا ۳۵ در مجموع ۳۰ تیم در ۶ گروه ۵ تیمی بصورت تک بازی و دوره‌ای به مصاف یکدیگر رفتند و تیم‌های صدرنشین به مرحله دوم راه پیدا کردند.

مرحله دوم: ۶ تیم راه یافته از مرحله اول بصورت حذفی به مصاف یکدیگر رفتند تا در نهایت ۳ تیم راهی مرحله سوم شدند.

مرحله سوم: ۳ تیم راه یافته به این مرحله در کنار آمریکا، مکزیک، جامائیکا، کاستاریکا و هندوراس قرار گرفتند. ۸ تیم باید بصورت دوره‌ای و رفت برگشت به مصاف یکدیگر بروند تا در نهایت ۳ تیم نخست مستقیم راهی جام جهانی شوند. تیم چهارم نیز وارد مسابقه حذفی کنفدراسیون‌ها می‌شود که هنوز مشخص نشده باید به مصاف نماینده کدام قاره برود.

مرحله مقدماتی منطقه آمریکای جنوبی CONMEBOL

۱۰ تیم در یک جدول و بصورت دوره‌ای با یکدیگر مسابقه خواهند داد تا در نهایت ۴ تیم اول جدول بصورت مستقیم راهی جام جهانی شوند. تیم پنجم نیز وارد مسابقه حذفی کنفدراسیون‌ها خواهد شد که هنوز مشخص نشده نماینده آمریکای جنوبی باید به مصاف نماینده کدام قاره برود.

مرحله مقدماتی منطقه اقیانوسیه OFC

مسابقات ابتدا می‌بایست در ۲۰ سپتامبر 2020 آغاز می‌شد اما به دلیل همه گیری کرونا به تعویق افتاد. سپس کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه مارس، ژوئن و سپتامبر 2021 را برای مراحل گروهی، حذفی و فینال در نظر گرفت، اما باز هم به دلیل‌ مخالفت دولت‌های منطقه اقیانوسیه برگزاری مسابقات به تعویق افتاد و در نهایت مقرر شد در ماه مارس سال 2022 رقابت‌های انتخابی اقیانوسیه در کشور قطر برگزار شود. تیم برنده فینال در این منطقه وارد مسابقه حذفی کنفدراسیون‌ها خواهد شد که هنوز مشخص نشده باید به مصاف نماینده کدام قاره برود.

مرحله مقدماتی منطقه اروپا UEFA

مرحله اول: ۵۵ تیم در ۵ گروه ۵ تیمی و ۵ گروه ۶ تیمی قرار گرفتند. فرانسه، بلژیک، ایتالیا و اسپانیا به دلیل حضور در مرحله پایانی لیگ ملتهای اروپا UEFA Nationas League در گروه‌های ۵ تیمی قرار گرفتند. ۱۰ تیم صدرنشین گروه‌های دهگانه بصورت مستقیم به جام جهانی صعود می‌کنند.

مرحله دوم: ۱۰ تیم دوم گروه‌های دهگانه به همراه دو تیم برتر رتبه بندی کلی لیگ ملتهای اروپا که در بین ۱۰ تیم اول و دوم گروه‌های دهگانه نباشند، به عنوان ۱۲ تیم مرحله حذفی شناخته خواهند شد. 12 تیم به دو سید یک و دو تقسیم می شوند. تیم های سید یک میزبان خواهند بود و در یک تک بازی به قید قرعه به مصاف تیم های سید دو خواهند رفت. تیم های برنده مجدد بازی های حذفی مرحله دوم را انجام می دهند و در نهایت سه تیم باقیمانده راهی جام جهانی می شوند.

قاب خاطرات
گزارش تصویری
ویدئوها
آخرین اخبار

برگزاری دوره آموزشی فوتبال و فوتسال در دو استان کشور

گزارش تصویری از استعدادیابی ملی پوشان زیر ۲۰ سال در مرکز ملی فوتبال

فراخوان برگزاری مجمع عمومی انتخاباتی فدراسیون فوتبال

ابقای قهوه چی در هیئت فوتبال خراسان جنوبی

تمرین متفاوت امروز تیم ملی بانوان

برگزاری نشست کمیته برگزاری مجمع فدراسیون فوتبال

اعلام آرای کمیته وضعیت بازیکنان

کردانی هیچ سمتی در سازمان لیگ فوتبال ایران ندارد

اعلام آرای انضباطی فوتسال

آزمون: می خواهیم در تاجیکستان ارزش و اعتبار تیم ملی را بالا ببریم

پربازدیدترین ها

رفع محرومیت از فعالیت فوتبالی بهزاد داداش زاده

ماجدی: یک سد محکم برای حفظ جایگاه و شخصیت داوران ایجاد خواهیم کرد

برگزاری اردوی انتخابی تیم ملی فوتبال زیر 20 سال

پیگیری تمرینات تیم ملی جوانان +عکس

جدیدترین رده بندی فیفا/ ایران همچنان در صدر آسیا قرار دارد

ثبت نام انتخابات فدراسیون فوتبال از ۱۴ الی ۲۰ تیرماه

صدور حکم پرونده ویلموتس مجددا به تاخیر افتاد

کامرانی فر:حرمت و جایگاه تیم ملی خط قرمز فدراسیون فوتبال است

اعلام برنامه زمانبندی رقابتهای فوتبال بانوان 2022 کافا

هراتیان هماهنگ کننده پزشکی مسابقات جام جهانی 2022 قطر شد