فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

تعداد بازدید: ۶۸۸
کد خبر: ۱۰۷۸۲
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳
تمامی مشکلات قلبی در معاینات شناسایی نمی‌شوند، لازم است همگی با کلیه سطوح پیشگیری از مرگ و میر قلبی در فوتبال آشنا باشیم.

برای پیشگیری از مرگ و میر قلبی در فوتبال معاینات قلبی به تنهایی کافی نیست

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، دکتر بهار حسن میرزایی، رییس دپارتمان پزشکی به موضوع مرگ قلبی بازیکنان در زمین فوتبال اشاره کرد و گفت: تمامی مشکلات قلبی در معاینات شناسایی نمی‌شوند. برای مثال، در موارد میوکاردیت یا التهاب بافت عضلانی قلب ناشی از عفونت با برخی ویروس ها، پیشگیری از ایجاد این عارضه بسیار مهم است زیرا به راحتی قابل شناسایی نیست. از این رو، هیچ بازیکنی، نباید در حالیکه مبتلا به یک بیماری ویروسی مثل سرماخوردگی، آنفولانزا و یا کرونا است و علامت دار هم هست، اجازه تمرین و بازی داشته باشد.
وی ادامه داد: این موضوع اخیرا و طی دوران پاندمی کرونا اهمیت بالای خود را نشان داده است. علی رغم اینکه درگیری های قلبی حین ابتلا به کرونا وجود دارد، احتمال ایجاد میوکاردیت با تاخیر در بازیکن به دنبال ابتلا به کرونا وجود دارد. این موضوع حتی در مواردی بدنبال واکسیناسیون هم گزارش شده. با وجودیکه میزان گزارشات بسیار اندک است، اما اهمیت آن بالاست.
حسن میرزایی افزود: علاوه بر میوکاردیت که ممکن است طی ارزیابی های قلبی شناسایی نشود و میتواند کشنده باشد، حالت دیگری به نام "کومورشیو کوردیس" نیز میتواند رخ دهد که ناشی برخورد جست سفت با سرعت بالا به قفسه سینه است و منحر به ایست قلبی میشود. این حالت نیز ناشی از حادثه بوده و در ارزیابی های قلبی قابل شناسایی نیست. پیشگیری از ایجاد کومورشیو کوردیس شاید تقریبا غیر ممکن باشد، با این حال با تشخیص و احیا صحیح و به موقع میتوان جان بازیکن را نجات داد.
رییس دپارتمان پزشکی تصریح کرد: با وجودیکه معاینات قلبی نمیتواند ۱۰۰٪ مشکلات قلبی را شناسایی کند ولی یک شرح حال دقیق فردی و خانوادگی، معاینه قلبی، نوار قلب، اکوکاردیوگرافی و در موارد لازم تست ورزش، تست های خونی، ارزیابی های هسته‌ای و ام آر قلب میتواند قسمت عمده ی مشکلات قلبی در بازیکن را شناسایی کند.
وی ادامه داد: با این وجود که این اقدامات لازم هستند ولی کافی نیستند. از این رو لازم است بعد از الزام معاینات قلبی در بازیکنان، در قدم اول بازیکنان دارای علایم، به هیچ وجه تا بهبودی کامل و ارزیابی های‌ لازم اجازه ی بازگشت به تمرینات و مسابقه را نداشته باشند. استادیوم ها و محل تمرین تیم ها نیز مجهز به امکانات پزشکی و پرسنل آموزش دیده باشد. برگزاری تمرینات و مسابقات بدون حضور کادر پزشکی آموزش دیده، آمبولانس و دستگاه شوک قلبی مجاز نیست.
حسن میرزایی افزود: ابزار بعدی ما در پیشگیری از مرگ افراد در فوتبال آموزش است. کلیه ی بازیکنان، کادر تیم، کادر برگزار کننده بازی، داوران و .. باید در ارتباط با تشخیص صحیح و به موقع مرگ قلبی، نحوه ی مدیریت شرایط، اقدامات لازم، احیای قلبی، استفاده از دستگاه شوک، آموزش ببینند. در کنار انجام معاینات کامل سالانه در مرکز ایفمارک و الزام برگزاری مسابقات فوتبال با حضور آمبولانس، دستگاه شوک قلبی و کادر پزشکی، برگزاری دوره های آموزشی نیز شروع شده و با همکاری سازمان لیگ، ایفمارک، هیات های استانی و باشگاه ها گسترش و ادامه خواهد یافت.

قاب خاطرات
گزارش تصویری
ویدئوها
آخرین اخبار

دیدار تیم ملی فوتسال بانوان ایران و تاجیکستان

فروزان سلیمانی: مسابقات کافا محک بسیار خوبی بود

پیام تبریک رئیس فدراسیون به تیم ملی فوتسال بانوان

محسنی اژه‌ای: پیروزی‌های بیشتر را برای تیم ملی فوتبال کشورمان آرزومندم

تیم ملی فوتبال بانوان با پرواز اختصاصی وارش به ایران بازگشت

تبریک حسین امیر عبداللهیان بابت صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی قطر

قهرمانی ملی پوشان ایران در تورنمنت کافا

برگزاری نخستین مراسم سالگرد درگذشت مهرداد میناوند

مهلت صدور رای پرونده ویلمتوس تمدید شد

دیدار تیم ملی ایران و عراق

پربازدیدترین ها

آغاز فروش اینترنتی بلیت بازی ایران و عراق

تمرین تیم ملی فوتبال ایران

تمرین تیم ملی فوتبال ایران

تمرین تیم ملی فوتبال ایران

دیدار تیم های ایران و عراق در ورزشگاه آزادی

اعلام فهرست بازیکنان تیم ملی فوتبال

نیمه اول دیدار تیم های ملی فوتبال ایران و عراق

دیدار تیم ملی ایران و عراق

ویدئوی صحبتهای سارا شیربیگی، بازیکن تیم ملی پس از پیروزی برابر تاجیکستان

شهاب الدین عزیزی خادم: با مساعدت ویژه رییس جمهوری و دستور معاون اول پاداش تیم ملی پرداخت می شود