فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

تعداد بازدید: ۹۲۰
کد خبر: ۱۰۷۸۲
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳
تمامی مشکلات قلبی در معاینات شناسایی نمی‌شوند، لازم است همگی با کلیه سطوح پیشگیری از مرگ و میر قلبی در فوتبال آشنا باشیم.

برای پیشگیری از مرگ و میر قلبی در فوتبال معاینات قلبی به تنهایی کافی نیست

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، دکتر بهار حسن میرزایی، رییس دپارتمان پزشکی به موضوع مرگ قلبی بازیکنان در زمین فوتبال اشاره کرد و گفت: تمامی مشکلات قلبی در معاینات شناسایی نمی‌شوند. برای مثال، در موارد میوکاردیت یا التهاب بافت عضلانی قلب ناشی از عفونت با برخی ویروس ها، پیشگیری از ایجاد این عارضه بسیار مهم است زیرا به راحتی قابل شناسایی نیست. از این رو، هیچ بازیکنی، نباید در حالیکه مبتلا به یک بیماری ویروسی مثل سرماخوردگی، آنفولانزا و یا کرونا است و علامت دار هم هست، اجازه تمرین و بازی داشته باشد.
وی ادامه داد: این موضوع اخیرا و طی دوران پاندمی کرونا اهمیت بالای خود را نشان داده است. علی رغم اینکه درگیری های قلبی حین ابتلا به کرونا وجود دارد، احتمال ایجاد میوکاردیت با تاخیر در بازیکن به دنبال ابتلا به کرونا وجود دارد. این موضوع حتی در مواردی بدنبال واکسیناسیون هم گزارش شده. با وجودیکه میزان گزارشات بسیار اندک است، اما اهمیت آن بالاست.
حسن میرزایی افزود: علاوه بر میوکاردیت که ممکن است طی ارزیابی های قلبی شناسایی نشود و میتواند کشنده باشد، حالت دیگری به نام "کومورشیو کوردیس" نیز میتواند رخ دهد که ناشی برخورد جست سفت با سرعت بالا به قفسه سینه است و منحر به ایست قلبی میشود. این حالت نیز ناشی از حادثه بوده و در ارزیابی های قلبی قابل شناسایی نیست. پیشگیری از ایجاد کومورشیو کوردیس شاید تقریبا غیر ممکن باشد، با این حال با تشخیص و احیا صحیح و به موقع میتوان جان بازیکن را نجات داد.
رییس دپارتمان پزشکی تصریح کرد: با وجودیکه معاینات قلبی نمیتواند ۱۰۰٪ مشکلات قلبی را شناسایی کند ولی یک شرح حال دقیق فردی و خانوادگی، معاینه قلبی، نوار قلب، اکوکاردیوگرافی و در موارد لازم تست ورزش، تست های خونی، ارزیابی های هسته‌ای و ام آر قلب میتواند قسمت عمده ی مشکلات قلبی در بازیکن را شناسایی کند.
وی ادامه داد: با این وجود که این اقدامات لازم هستند ولی کافی نیستند. از این رو لازم است بعد از الزام معاینات قلبی در بازیکنان، در قدم اول بازیکنان دارای علایم، به هیچ وجه تا بهبودی کامل و ارزیابی های‌ لازم اجازه ی بازگشت به تمرینات و مسابقه را نداشته باشند. استادیوم ها و محل تمرین تیم ها نیز مجهز به امکانات پزشکی و پرسنل آموزش دیده باشد. برگزاری تمرینات و مسابقات بدون حضور کادر پزشکی آموزش دیده، آمبولانس و دستگاه شوک قلبی مجاز نیست.
حسن میرزایی افزود: ابزار بعدی ما در پیشگیری از مرگ افراد در فوتبال آموزش است. کلیه ی بازیکنان، کادر تیم، کادر برگزار کننده بازی، داوران و .. باید در ارتباط با تشخیص صحیح و به موقع مرگ قلبی، نحوه ی مدیریت شرایط، اقدامات لازم، احیای قلبی، استفاده از دستگاه شوک، آموزش ببینند. در کنار انجام معاینات کامل سالانه در مرکز ایفمارک و الزام برگزاری مسابقات فوتبال با حضور آمبولانس، دستگاه شوک قلبی و کادر پزشکی، برگزاری دوره های آموزشی نیز شروع شده و با همکاری سازمان لیگ، ایفمارک، هیات های استانی و باشگاه ها گسترش و ادامه خواهد یافت.

قاب خاطرات
گزارش تصویری
ویدئوها
آخرین اخبار

اعلام اسامی داوران هفته بیستم لیگ برتر فوتبال بانوان

جریمه نقدی و محرومیت برای تیم های فوتسال و فوتبال

برگزاری نشست کمیته انضباطی پیرامون حوادث دیدار تراکتور و پرسپولیس

اعلام لیست نهایی تیم ملی زیر ۲۳ سال ایران جهت حضور در اردوی عراق و شرکت در رقابتهای قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا

صدور قرار دستور موقت کمیته انضباطی

دیدار سرپرست فدراسیون فوتبال با شهردار تهران

برگزاری کارگاه وی ای آر برای بازیکنان تیم امید

پیگیری تمرینات تیم امید در مرکز ملی فوتبال پیش از اعزام به عراق

کاروان تیم امید تست پی سی آر داد

گزارش تصویری از تمرینات تیم ملی امید

پربازدیدترین ها

اعلام حکم کمیته اخلاق فدراسیون

اعلام داوران هفته 28 لیگ برتر فوتبال

اعلام لیست نهایی تیم ملی زیر ۲۳ سال ایران

پیروزی شاگردان عبدی مقابل قرقیزستان

پیروزی نوجوانان ایران مقابل افغانستان

نشست مشترک استیلی، اصولی و سراجی با مدیرعامل منطقه آزاد کیش

همکاری وزارت خارجه با فدراسیون در خصوص دیدار با کانادا

حضور تاج ، ماجدی و کامرانی فر در کنگره سالانه AFC

اعلام داوران هفته سی و یکم لیگ دسته اول

گزارش تصویری از بازی نوجوانان ایران و قرقیزستان