فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

تعداد بازدید: ۹۷۱
کد خبر: ۱۷۹۴۳
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۴
نشست خوبی را با حضور دبیرکل و مسئولین فدراسیون فوتبال عربستان برگزار کردیم
دبیرکل فدراسیون فوتبال گفت: تلاش فدراسیون بر رشد و توسعه فوتبال است تا به سر منزل مقصود برسیم.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون، هدایت ممبینی، دبیرکل فدراسیون فوتبال گفت: فدراسیون فوتبال یکی از پرکارترین فدراسیون های کشور است. درگیر مسائل مختلف هستیم و با پوشش ۱۷ تیم فوتبالی در چندین رده و برگزاری اردوهای خارجی درگیر هستیم. به طور مشخص فعالیت چشمگیری در این بخش ها داریم. جامعه ما علاقه مندی زیادی به فوتبال دارد و پیگیر هستند.

وی افزود: تلاش زیادی می شود که در راستای رشد و توسعه فوتبال بتوانیم به سر منزل مقصود برسیم. هر چند در این مسیر طولانی رقبای ما به خصوص در آسیا برنامه ریزی مدون دارند و سرمایه گذاری های کلانی می کنند که شاید ما نتوانیم آن هزینه هایی که در آسیا می شود ما انجام دهیم. ولی تمام تلاش خود را میکنیم و از بضاعت هایمان استفاده می کنیم که باعث سربلندی فوتبال کشور شویم.

ممبینی ادامه داد: در ماه های گذشته اتفاقات خوبی در فوتبال رخ داده که باید به آنها اشاره کنیم.سال ها بود برخی کارها انجام نمی شد. یکی از آنها ورود بانوان به ورزشگاه ها است. ورود آنها نیازمند زیرساخت ها بود و در این مقطع زمانی فدراسیون مصمم بود که این اتفاق بیفتد. این موضوع برنامه ریزی می خواست و ما می خواستیم چهره فوتبالمان در دنیا به روز شود. سال گذشته در رده ملی این کار انجام شد و امسال در بدو لیگ برتر فوتبال با هماهنگی ارگان های مختلف بانوان را وارد ورزشگاه ها کردیم.این کار مهمی بود که صورت گرفت و اگر این کار انجام نمی شد چهره بین المللی فدراسیون فوتبلامان دچار خدشه می شد. برای رسیدن به این مهمن خیلی ها کمک کردند.

دبیر کل فدراسیون تاکید کرد: یکی دیگر از کارهای فدراسیون میزبانی از تیم های عربستانی بود. در سال ۲۰۱۶ با مصوبه هیئت رئیسه کنفدراسیون فوتبال آسیا میزبانی ها لغو شده بود. زیر یک ماه در این چند وقت توانستیم این مصوبه را با دیپلماسی ورزشی از بین ببریم. شور و نشاط در جامعه ایجاد شد و مردم از دیدن ستاره های بزرگ دنیا لذت بردند و این مناسبات بین المللی بود که بزرگان فوتبال وارد کشورمان شوند و مورد تشویق قرار گرفتند و بازتاب این موضوع در جامعه جهانی خوب بود.

ممبینی: امیدوارم این برنامه‌های صداوسیما برنامه‌ریزی شده نباشد

ممبینی ادامه داد: با وجود کمبودهایی که در سخت افزارها داشتیم اما انعکاس حضور این بزرگان در فضای مجازی و رسانه ای خیلی خوب بود و چهره مثبتی از فوتبال ایران در دنیا به نمایش گذاشت. بازیکنی مثل رونالدو نزدیک به ۷۰۰ میلیون فالوور دارد و وقتی چهره جامعه فوتبال ایران را مثبت نشان می دهد می تواند تاثیر خوبی داشته باشد تا تبلیغات سو معاندین اینجا نتیجه عکس گرفت.

دبیرکل فدراسیون تاکید کرد: مورد دیگری که خوب بود در فوتبال  ایران اتفاق افتاد var بود. ما قبلا رایزنی های زیادی با فیفا و afc انجام داده بودیم که البته یکسری باگ ها مانع از ورود این سیستم ویدئویی به کشور شده بود اما خوشبختانه با برگزاری لیگ قهرمانان آسیا و با آن تعهدی که به ای اف سی دادیم که می توانیم این دستگاه را وارد کنیم و ورزشگاه ها را استاندارسازی کردیم ورود دستگاه ها را به کشور فراهم کردیم. دستگاه هایی زیادی به این موضوع کمک کردند. به خصوص گمرک که قوانین خاص دارد اما توانستیم سیستم ها را وارد ایران و نصب کنیم. این یک گام مثبتی بود که در طول مدت اخیر فوتبال کشور در این سه زمینه به استانداردهای بین المللی دنیا نزدیک کنیم تا بتوانیم با کشورهای درجه یک دنیا رقابت داشته باشیم.

وی در مورد اتفاقاتی که در مشهد سر بازی تیم ملی رخ داد گفت: این موضوع به قبل و در زمان ورود بانوان به ورزشگاه رخ داد. ما جلسات زیادی در این زمینه با فیفا داشتیم و اعلام کردیم که ما راغب هستیم که با برطرف کردن زیر ساخت ها بانوان وارد ورزشگاه شوند. به هر حال این موضوع باعث شد تا موضوعات مشهد به فراموشی سپرده شود و الان دیدگاه فیفا و ای اف سی به ایران رو به جلو است. در لیگ کشور ورود بانوان حالت طبیعی خودش ار دنبال میکند و بانوان مثل سایر اعضای خانواده وارد ورزشگاه ها می شوند. این موضوع برای همه جذاب است و این محیط امنی برای خانواده ها ایجاد می کند و امیدواریم این رویه ادامه داشته باشد تا باعث رشد در همه زمینه ها شود.

ممبینی در خصوص اینکه var دقیقا چه زمانی وارد فوتبال کشور می شود و صحبت هایی که شب گذشته استیلی در مورد این سیستم انجام داد توضیح داد: دستگاه که در فوتبال کشورمان هست و با صحبتی که در کنگره ای اف سی در ازبکستان داشتیم خواستیم دستگاه ها در ایران بماند و به عنوان بخشی از پروژه VAR همزمان که لیگ قهرمانان آسیا برگزار شود ما با فیفا جلسات خوبی داشتیم. همین جا اعلام می کنم که باید برای اموزش داوران دستگاهی بیاید که از سوی فیفا تایید شده و این دستگاه وارد شد بقیه دستگاه ها هم وارد خواهد شد. با یکی از شرکت هایی که زیر مجموعه فیفا هست صحبت هایی شده است اما به دلیل معذوریت هایی اسم نمی آورم. طبق قوانین جدید فیفا لازم نیست همه مسابقات ما با وار باشد. برخی کشورها یک دستگاه دارند اما امیدوارم ما جزو کشورهایی باشیم که بتوانیم ۵ ورزشگاه خود را تجهیز کنیم. این خبر را هم بدهم که ۶ داور بین المللی کشورمان برای آموزش وار هفته آینده راهی عربستان خواهند شد. بنیادی فر که قبلا لایسنس خود را در این زمینه گرفته است. طبق قوانین فیفا داوران باید این لایسنس را بگیرند. بلیت ها و ویزای داوران صادر شده و هفته آینده راهی دمام می شوند.

ممبینی: امیدوارم این برنامه‌های صداوسیما برنامه‌ریزی شده نباشد

وی در مورد شکایت تیم‌های لیگ برتری از یکدیگر و کسر امتیاز از سپاهان و پرسپولیس و احتمال کسر امتیاز از تراکتور و گل‌گهر سیرجان گفت: جا دارد از سازمان لیگ به خاطر برگزاری سازمانی مسابقات و حضور هواداران در ورزشگاه‌ها تشکر کنیم. به نظر من سیستم بیانیه نویسی باشگاه و تضادی که نسبت به همدیگر دارند و واکنش‌هایی که به صورت شفاف با بیانیه و مصاحبه در رسانه‌ها انجام می‌دهند زیبنده و شایسته فوتبال کشور نیست. اگر باشگاهی به عملکرد باشگاه دیگری انتقاد یا سؤالی دارد می‌تواند مطابق قوانین بین‌المللی با ارکان قضایی فدراسیون مکاتبه کند و آنها را در جریان قرار دهد تا از این طریق احقاق حق کند.

وی ادامه داد: من زیاد با این بیانیه‌نویسی‌ها و این صحبت‌ها علیه همدیگر موافق نیستم. جز گرفتن انرژی و ایجاد فضای تنش در فوتبال چیزی را به دنبال ندارد. بهتر است با الگوبرداری از لیگ‌های معتبر دنیا، مدیران با سعه صدری که به وجود می‌آورند بتوانند همدیگر را تحمل کنند. اگر مشکلات و اعتراضاتی وجود آورد از طریق مکاتبه با ارکان مستقل قضایی فدراسیون فوتبال این کار را انجام دهند.

ممبینی در خصوص اولتیماتوم فدراسیون فوتبال به باشگاه سپاهان و اینکه اگر بار دیگر بیانیه نویسی این باشگاه تکرار شود چه برخوردی خواهد شد، تصریح کرد: طبق قوانین و مقررات و آیین‌نامه‌هایی که در فدراسیون داریم که باشگاه‌ها موظف به جدی گرفتن و اجرای آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها هستند، قطعاً با باشگاهی که بخواهد جو منفی در فوتبال کشور به وجود بیاورد به ارکان قضایی ذیربط انتقال داده خواهد شد و بررسی و نتیجه‌گیری را در کمیته‌های مربوطه به دنبال خواهد داشت.

دبیرکل فدراسیون فوتبال درباره اینکه بعد از سپاهان و پرسپولیس از تیم دیگری امتیاز کسر می‌شود، یادآور شد: ما نامه‌ها را به کارگروه نظارت بر قوانین سقف بودجه ارجاع می‌دهیم و پس از بررسی از طریق کارگروه به کمیته انضباطی ارجاع داده می‌شود. قاضیان دارای صلاحیت پس از بررسی احکام خود را صادر خواهد کرد. احکام به باشگاه‌ها ابلاغ می‌شود و آنها یک هفته فرصت دارند تا نسبت به احکام در کمیته استیناف اعتراض و دادخواهی کنند. بعد از آن کمیته استیناف حکم را صادر می‌کند.

ممبینی: امیدوارم این برنامه‌های صداوسیما برنامه‌ریزی شده نباشد

ممبینی در خصوص برنامه صدا و سیما در مورد فدراسیون فوتبال عنوان کرد: انتقاد ساده ترین راهی است که یک نفر می تواند داشته باشد. فدراسیون فوتبال از انتقاد سازنده استقبال می‌کند. البته باید نقاط قوت فدراسیون گفته شود و نقاط ضعف هم وجود دارد. امیدوارم این برنامه‌های صداوسیما زمان‌بندی و برنامه‌ریزی نشده باشد. اگر برنامه‌ریزی شده باشد خیلی عجیب است که بخواهند با این  برنامه‌ریزی مربی، فدراسیون یا بازیکن را به هم بریزند.

وی افزود: من امیدوارم که مسئولان صدا و سیما بتوانند با برنامه‌ریزی بهتر نسبت به برنامه‌های ورزشی به خصوص فوتبال با تعریف دیدگاه جدید کمک حال این ورزش باشند و به رشد و توسعه آن کمک کنند.

دبیرکل فدراسیون فوتبال در خصوص تکرار بازی تیم‌های سپاهان و الاتحاد با توجه به درخواست دو تیم عنوان کرد: جلسه بسیار خوبی را با حضور تارقلی زاده مدیر روابط بین‌الملل فدراسیون، رئیس و دبیر کل فدراسیون عربستان، ویندوز جان دبیر کل AFC، رئیس کمیته مسابقات و معاون دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا داشتیم. واقعیت این است فدراسیون فوتبال عربستان با توجه به نزدیکی که با ما دارد و ما هم کمک می‌کنیم روابط فوتبالی به شکلی پیش برود که مشکلی نداشته باشیم، فدراسیون عربستان اعلام کرد از هر رأیی که کمیته انضباطی AFC بدهد تبعیت می‌کند. حتی اگر تجدید بازی در اصفهان باشد.

ممبینی: امیدوارم این برنامه‌های صداوسیما برنامه‌ریزی شده نباشد

وی افزود: همان‌طور که می دانید بازی سپاهان و الاتحاد بعد از گزارش افسر امنیتی مسابقه به ارکان قضایی AFC که مستقل هستند ارجاع داده شد. گزارش‌ها گرفته خواهد شد و تصمیم‌گیری در کمیته انضباطی انجام خواهد شد. با این حال باشگاه الاتحاد و فدراسیون فوتبال عربستان به AFC اعلام کردند هیچ مشکلی برای تکرار بازی نخواهند داشت. بنابراین هر رأیی صادر شود آنها مشکلی ندارند.

دبیرکل فدراسیون فوتبال در خصوص انتقال میزبانی استقلال و پرسپولیس به شهرهای دیگر، گفت: معضلاتی در ورزشگاه آزادی وجود داشت. باید از مدیران این ورزشگاه تشکر کنم که سعی کردند شرایط را آماده کنند. ما در یک ریوداد خیلی مهمی بودیم. تیم‌ها و بازیکنان بزرگی آمدند. مقابل النصر زمین بد بود ولی برای بازی با الهلال سعی شد با تلاش شبانه روزی ورزشگاه آماده شود. اوضاع بهتر شده بود ولی چمن این ورزشگاه به یک تعمیر اساسی نیاز دارد چون استقلال و پرسپولیس هر هفته باید در این زمین بازی کنند.

وی افزود: آزادی تنها ورزشگاهی هست که در لیگ داخلی، لیگ قهرمانان آسیا و مسابقات تیم ملی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک تعمیر اساسی و شاید تعویض چمن را در ورزشگاه خواهیم داشت. هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم که تاریخ این تعمیر یا تعویض چمن چه زمانی باشد. لاجرم برای حفظ سلامتی بازیکنان باید این کار را انجام بدهیم. ورزشگاه ملی ما است. ان‌شاالله بتوانیم این ورزشگاه را یکبار دیگر با چمن خیلی مناسب ببینیم.

ممبینی در مورد 2ورزشگاه شهدای شهرقدس و تختی تهران، عنوان کرد: مسئولین شرکت توسعه و تجهیز توضیحاتی دادند. چمن ورزشگاه تختی تعویض شده و فکر کنم تا یکی دو ماه آینده آماده شود. ورزشگاه شهرقدس هم نواقص کوچکی داشت که گفتند برطرف می‌شود. باید ببینیم برنامه ریزی به چه شکل است. سازمان لیگ، باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس، شرکت توسعه و فدراسیون فوتبال باید دور هم جمع شوند تا تصمیم بگیریم که چه زمانی برای جابه‌جایی بازی‌ها و تعویض چمن مناسب است.

وی در خصوص رونمایی از اسپانسر تیم ملی، اظهار داشت: کارهای اسپانسر جدید انجام شده و کمیته بازاریابی هر زمان صلاح دانست، رونمایی انجام می‌شود.

دبیر کل فدراسیون فوتبال، گفت: برای علی پروین آرزوی سلامتی دارم. او یکی از بزرگان و افتخارات فوتبال کشور است. امیدوارم همه پیشکسوتان همیشه سلامت و تندرست در کنار خانواده خودشان و خانواده فوتبال حضور داشته باشند.

قاب خاطرات
گزارش تصویری
ویدئوها
آخرین اخبار

تصاویری از دیدار تیم‌های نساجی ایران و ممبئی‌سیتی هند

تولد روزنامه‌ای که خیلی‌ها را «کلمه‌خوان»کرد

اعلام آرای انضباطی

اعلام اسامی داوران لیگ برتر فوتسال

اعلام برنامه مسابقات هفته های دوم تا پنجم ليگ دسته اول فوتبال بانوان

تصمیمات کلیدی در دومین جلسه کمیته مسابقات AFC

اطلاعیه روابط عمومی فدراسیون درباره حضور رسانه در دیدار پرسپولیس و الدحیل

برگزاری نشست بر خط مسولان داوری و داوران لیگ برتر

اعلام دو رای کمیته وضعیت

بازیکنان تیم ملی استرالیا الان کجا هستند؟

پربازدیدترین ها

حضور سرپرست دپارتمان جوانان در کنفرانس فوتبال پایه

گزارش تصویری از نخستین دوره کلاس زبان تخصصی با حضور مسئولین فدراسیون

گزارش تصویری از حضور رئیس و عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال از باشگاه آلومینیوم و استادیوم امام خمینی (ره) اراک

حضور نایب رئیس و دبیرکل و سرپرست نایب رئیسی بانوان در جمع ملی پوشان فوتسال

گزارش تصویری از دیدار تیم های مس رفسنجان و صنعت نفت آبادان

تصاویری از دیدار تیم های گل گهر و شمس آذر

تصاویری از حضور نایب رییس، دبیرکل و سرپرست نایب رییسی بانوان در جمع ملی پوشان فوتسال

مراسم افتتاحیه نخستین دوره آموزش زبان تخصصی برای فوتبال نویسان

قضاوت داوران ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا

توضیحات رئیس کمیته داوران فدراسیون