فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

تعداد بازدید: ۶۹۲
کد خبر: ۶۸۹۹
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۶
یادداشت
رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال عنوان کرد: ما دیگر در عصر کرونا هستیم و در این عصر باید بتوانیم با تغییر سبک زندگی با حفظ روحیه و امید از خود و دیگران مواظبت کنیم.


به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال،سهیل مهدی، رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ در یادداشتی که در شماره چهارم مجله فدراسیون فوتبال منتشر شده آورده است:

این روزها که دنیا درگیر قدرتی بزرگ و شاید کوبنده ناشی از یک ویروس بسیار کوچک است، هر کس به کنجی پناه برده تا از دست درازی این ویروس در امان بماند و امید به روزهای پس از کرونا، تاب آوری در مقابل این بیماری را رقم بزند.
روزهای سختی را پشت سر می گذاریم، هر روز شمار بسیاری از هموطنان ما به کرونا مبتلا می شوند، تعدادی جان خود را از دست می دهند و شماری هم با شکست کرونا به زندگی باز می¬گردند، ولی مطمئنا روزی سایه سنگین این ویروس از سر جهان کم می شود، آن روز چه شکلی خواهیم بود؟ چقدر تغییر خواهیم کرد؟ آیا انسان های دیگری خواهیم شد؟ مهربان تر و قدردان تر می شویم و آیا جهان جای بهتری برای زندگی خواهد شد؟
کرونا نشان داد که پیر و جوان، خرد و کلان و دارا و ندار نمی شناسد و همگان در معرض خطر این بیماری هستند، در رفتار این ویروس نوعی عدالت را شاهد بودیم، بنابراین انسان ها در مواجهه با او درد و حس مشترک پیدا کردند .
شیوع این ویروس تنها یک بحران نبود، بلکه هشدارهای بسیاری را به صدا درآورد. بعد از کرونا باید به توسعه اجتماعی توجه بیشتری داشت و باید خدمات شهری، مدیریت بحران، خدمات پزشکی و درمان، امکانات و تسهیلاتی که انسان ها در مواقع بحران از آن بهره¬مند شوند. شیوع کرونا جایگاه دستاوردهای پزشکی و علم را ارتقا داد، به نظر می¬رسد که قبل از این ویروس توجه لازم به دستاوردهای پزشکی و علم صورت نمی¬گرفت، اما این روزها دستاوردهای بسیاری را شاهدیم که جایگاه این حوزه را ارتقا بخشیده و دقت و توجه جوامع انسانی به این امر بیشتر شده است.
قطعا پس از کرونا بحث اخلاقیات، انسانیت، مدارا و همبستگی تقویت خواهد شد .گویی تلنگری زده شده است و می توان توجه به اخلاقیات توام با عقلانیت را پس از فروکش کردن کرونا را انتظار داشت و انسان ها، روکش اخلاقی و انسانی را به خود بگیرند. هم چنین روزهای قرنطینه باعث شده است که خانواده ها در کنار هم باشند و وقت بیشتری را به یکدیگر اختصاص دهند که بسیار عالی است و یک حسن محسوب می شود چراکه فرصت گفت و گو از بین اعضای خانواده رخت بر بسته بود ولی این فرصت امروز ایجاد شده و تحمل و مدارا را بیشتر کرده است.
ویروس کرونا و ترس از مبتلا شدن به آن، در حال حاضر افراد جامعه را به سطح بالاتری از استرس دچار کرده است . اطلاع رسانی کافی در زمینه پیشگیری و کنترل کرونا در جامعه انجام شده است، دیر یا زود با دوران پسا کرونا که از آن غافل شده‌ایم، روبه رو خواهیم شد. وقتی یک بیماری علاوه بر سلامت جسمی، به سلامت روانی افراد جامعه نیز اثر می‌گذارد، دیگر تنها به عنوان یک بیماری تلقی نمی‌شود، بلکه یک بحران است که همه افراد جامعه به کمک هم می‌توانند از آن عبور کنند. ورزش و به خصوص فوتبال که سر لوحه آن رقابتهای لیگ های کشورمان می باشد به عنوان یک عامل تأثیرگذار در سلامت جسمانی و روانی ورزشکاران و جامعه هواداری می‌تواند در این امر موثر باشد.
رقابتهای فوتبال در دنیا و بخصوص لیگ های معتبر داخلی و خارجی، علاوه بر اینکه ابزار ارزشمندی برای حفظ سلامت جسمانی است، رابطه نزدیکی با سلامت و بهداشت روانی و به ویژه پیشگیری از بروز ناهنجاری‌های روانی را در نزد فوتبال دوستان داشته است.
توجه به این ورزش مفرح از اضطراب و افسردگی می¬کاهد و اعتماد به نفس را افزایش می دهد. ورزش و بخصوص تنور داغ رقابتهای لیگهای کشور موجب شده است در شهر و شهرستانهای کشورمان، انرژی‌های اندوخته جامعه علاقه مند به این ورزش آزاد شده و این خود بسیار لذت‌بخش و آرامش‌دهنده است. ورزش فوتبال در سلامت و آمادگی جسمانی، تعادل و تبعات هیجانی، جلب توجه، رقابت، رشد اعتماد به نفس، تصویر مثبت بدنی و اجتماعی و تأمین نیاز‌های دوستی، احساس امنیت و تقویت گروهی ، جوانان کشورمان تأثیر فراوانی دارد. اگر سلامت روانی را به معنای احساس راحتی نسبت به خود و دیگران تعریف کنیم، معیار‌های آن موفقیت، تعادل هیجانی، سازگاری با محیط، واقع بینی، احساس ارزشمندی و اجتماعی بودن خواهد بود، بنابراین پرداختن به رقابتهای فوتبال با فعال¬سازی چنین معیار‌هایی نه تنها به بهداشت جسم بلکه به بهداشت روانی هم کمک می¬کند و همچنین می‌تواند یکی از آرامش بخش‌ترین فعالیت‌هایی باشد که به کاهش استرس کمک می کند.
مسلما ورزش امری ضروری در زندگی و حفظ سلامتی همه ماست، چراکه هم در بعد قهرمانی و هم در حوزه سلامت عمومی با حیات روزمره ما گره خورده است، از طرفی به نظر می‌رسد که کووید ۱۹ تا زمان کشف واکسن آن و ریشه کن شدن کامل این ویروس با ما خواهد بود و همین امر لزوم ماندن در خانه را هنوز هم تقویت می¬کند و در این برهه از زمان تنها رقابتهای منظم و باشگاه‌ها فوتبال ما می‌باشند که با حفظ پروتکل‌های بهداشتی می¬توانند این ماموریت مهم را در جامعه به سر انجام برسانند .
پاسخ فوتبال به کووید ۱۹
سازمان بهداشت جهانی(WHO) اعلام کرد کووید ۱۹ یک پاندمی است که تبعات زیادی در زندگی همه بر جا گذاشته. این پاندمی باعث ایجاد اثرات قابل توجهی مانند عوارض بیماری، رکود اقتصادی و تغییر سبک زندگی اجتماعی افراد شد.
همانطور که در بالا به آن اشاره شد فوتبال دارای مزایای سلامتی اجتماعی و اقتصادی برای فرد و جامعه است.
فیفا، سازمان بهداشت جهانی و دولت‌ها در حالی که در بسیاری از کشورها و مناطق مشکلات کنترل بیشتری در انتقال کووید ۱۹ ایجاد می‌شود، این زمان را وقت مناسبی می¬دانند تا فوتبال چه حرفه ای و چه آماتور مجدداً آغاز شود و در این راستا، وظیفه فدراسیون‌های عضو از سرگیری فعالیت‌های فوتبال و انجام اقدامات حمایتی جهت تحقیق در مورد پروتکل های بهداشتی فوتبال و اقداماتی در زمینه تشخیص شناسایی موارد درمان بیماران و انتشار دانش به دست آمده به جامعه پزشکی ورزشی می‌باشد.
می دانیم که در این راستا و با نظارت فیفا و کنفدراسیون¬های هر قاره، کشورهای عضو از جمله ایران، می بایست یک نماینده پزشکی و علمی مشخص داشته باشند که توصیه‌های لازم درباره از سرگیری ایمن مسابقات فوتبال را ارائه دهند. وظیفه ای که ستاد مقابله با کرونا در فوتبال، این امر خطیر را به دوش گرفته و با سربلندی از این آزمون بیرون آمد، مصداق عملکرد این عزیزان که با همکاری شبانه روزی تیم¬ها و باشگاه های خوب کشورمان همراه بود، به اتمام رسانیدن تمامی لیگهای کشور در فصل گذشته بوده است. فوتبال تنها باید زمانی ادامه داشته باشد که تمام مزایای بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی از خطرات ناشی از کووید ۱۹ فراتر باشد و حداکثر امنیت ورزشکاران، کارکنان، هواداران و جامعه تأمین شود. فیفا به اینکه فعالیت‌های فوتبالی در درجه دوم بعد از سلامت قرار دارد، تاکید ویژه دارد. اقدامی که دیدیم پس از پایان رقابتهای فصل گذشته و با یاری ایزد منان کمترین آمار ابتلا به این ویروس را داشته و بالاترین ضریب و بهره آموزشی را در راستای رعایت پروتکل های ورزشی در جامعه فوتبال و هواداران مشاهده کردیم.
عبور از دوره محدودیت‌های اعمال شده:
اجرای هر فعالیت اجتماعی و از جمله فوتبال تحت شدیدترین محدودیت‌ها در طول یک بیماری همه‌گیر (lock down) امکان پذیر نیست. نیاز است که روشهای برگزاری مسابقات با سیاستهای جدید همسو شده و در این راستا اجرای هماهنگی و اعمال محدودیت¬ها برای سایر ارگانها و علاقه مندان عملیاتی گردد. اعمال محدودیت‌ها در یک بازه زمانی و بنا به شرایط ریسک حاکم بر منطقی به لحاظ شیوع پاندمی اجرا می‌شود و می¬دانیم که دستورالعمل‌ها مرتبط با این امر مطابق با توصیه‌های صادر شده از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا که توسط وزارت بهداشت تدوین شده نهایی و عملیاتی گردید.
نهایتا یک لیگ دیگر،

این جوان بیست ساله و برومند فوتبال کشورمان را در مقابل داریم، جوانی که نشانه های بلوغ را در سیمای او می بینیم. ققنوس جوانی¬که هم اکنون از خاکستر این پاندمی سر برآورده و می¬خواهد با پشت سر گذاشتن سنتهای کودکی خود در دنیای پس از کرونا بال بگشاید. من و شما همگی می¬دانیم بحرانی ترین روزهای رشد این جوان برومند را شاهدیم. من و شما مسئول بالندگی این فرزند رو به رشد فوتبال کشورمان بوده و تامین تمامی نیازهای او بر عهده تمامی ما می¬باشد. بیاییم با تمام تعهد و عشق خود او را روانه دنیای جدیدی کنیم. نترسیم که فوتبال کشورمان شانه بر شانه بزرگان دنیا بزند. این لیگ فوتبال حق دارد که یکی از معتبر ترین لیگهای فوتبال آسیا باشد. کشوری سرشار از استعداد، اقلیمی گسترده تر از خیلی از کشورهای آسیایی داریم و همتی حیدر گونه که در خون¬های ما جاریست. آتشي اندک براي توده اي هيزم کافي است، بیائیم این توده بزرگ¬را آتشی دیگر زنیم تا ققنوسهای ایرانی بر بلندای آسمان فوتبال آسیا خود نمایی کنند.
ما برای شکست کرونا باید بتوانیم خوب با آن زندگی کنیم. باید بتوانیم در همین شرایط سخت کار کنیم و اجازه ندهیم چرخ اقتصاد کشور بایستد. ما دیگر در عصر کرونا هستیم و در این عصر باید بتوانیم با تغییر سبک زندگی با حفظ روحیه و امید از خود و دیگران مواظبت کنیم.
و نهایتا با اشاره ای به گفته های کاشف بزرگ جهان پزشکی لوئی پاستور ، این دلنوشته را به شما می‌سپارم .
در هر حرفه و شغلي كه هستيد نه اجازه دهيد كه به بدبيني هاي بي حاصل آلوده شويد
و نه بگذاريد كه بعضي لحظات تاسف بار كه براي هر ملتي پيش مي آيد شما را به ياس و نا اميدي بكشاند.
در آرامش حاكم بر آزمايشگاه ها و كتابخانه هايتان زندگي كنيد.
نخست از خود بپرسيد: من براي يادگيري خود چه كرده ام؟
سپس همچنان كه پيش تر مي¬رويد بپرسيد: من براي كشورم چه كرده ام؟
و اين پرسش را آنقدر ادامه دهيد تا به اين احساس شادي بخش و هيجان انگيز برسيد كه، شايد سهم كوچكي در پيشرفت و اعتلاي بشريت داشته ايد.
اما صرفه نظر از هر پاداشي كه زندگي به تلاش هايمان بدهد¬ يا ندهد، آنگاه كه لحظه مرگ فرا مي¬رسد هر كدام از ما بايد اين حق را داشته باشيم كه با صداي بلند بگوييم:
من آنچه در توان داشته ام انجام داده ام...
ما می‌توانیم ....

قاب خاطرات
گزارش تصویری
ویدئوها
آخرین اخبار

اعلام ورزشگاه یک مسابقه از هفته هفدهم لیگ یک

اعلام تیم داوری دیدارهای هفته هفدهم لیگ برتر فوتبال

اعلام داوران هفته چهاردهم لیگ برتر فوتبال بانوان

پیام تبریک شیخ سلمان  به عزیزی خادم

پیام تبریک رئیس فیفا به عزیزی خادم

پیام تشکر رییس فدراسیون فوتبال پس از انتخابات روز دهم اسفند

برنامه جدید هفته های هفدهم وهجدهم لیگ یک اعلام شد

اسامی داوران هفته هشتم لیگ برتر فوتسال بانوان

پیام تسلیت فدراسیون فوتبال

برگزاری دوره مربیگری فوتسال بانوان

پربازدیدترین ها

پخش زنده مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال

اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال انتخاب شدند

اعلام داوران هفته شانزدهم لیگ برتر فوتبال

آغاز مجمع عمومی انتخاباتی فدراسیون فوتبال

شهاب عزیزی خادم رئیس فدراسیون فوتبال شد

انتخابات فدراسیون فوتبال به دور دوم رفت

ایران روی کاغذ بهترین گزینه میزبانی مرحله متمرکز مقدماتی جام جهانی است

گزارش تصویری مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال(بخش چهارم)

شهره موسوی نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال شد

گزارش تصویری پیش از آغاز مجمع عمومی (انتخاباتی)