فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

تعداد بازدید: ۶۳۶
کد خبر: ۷۳۲۷
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۱
سامانه ثبت مرگ های ناگهانی فیفا (FIFA-SDR) با هدف کسب اطلاعات بیشتر درباره  مرگ ناگهانی قلبی در فوتبال، توسط فیفا راه اندازی شد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، اطلاعات حاصل از این سامانه، اخیرا در یک مقاله در یک مجله  معتبر پزشکی ورزشی به چاپ رسیده است.

دکتر بهار حسن میرزایی، مشاور پزشکی ورزشی فدراسیون و رییس زیر کمیته  آموزش و توسعه  پزشکی در فوتبال، به سایت رسمی فدراسیون فوتبال در این باره اظهار داشت:

فیفا با راه اندازی این سامانه از سال 2014، شروع به ثبت کلیه موارد وقوع مرگ ناگهانی قلبی، افراد زنده مانده پس از ایست قلبی و مرگ های ناگهانی ناشی از تروما کرد. برای ثبت کلیه  این موارد، فیفا پروتکل ثبت چند گانه ای را پیش گرفت که شامل بررسی دقیق مدیا و رسانه ها برای بررسی اخبار، ایجاد یک پلتفرم آنلاین برای گزارش و ثبت داده ها به شکل محرمانه و کسب اطلاعات از سامانه های ملی ثبت مرگ بود. فیفا همچنین برای تکمیل داده های خود، در ارتباط با مرگ دو فوتبالیست ایرانی، از ما نیز سوال پرسید و تلاش خود را کرد تا بالاترین پوشش اطلاعات رو داشته باشد. نتایج حاصل از این سامانه ثبت که در مجله ی BJSM به چاپ رسیده است حاصل بررسی داده های 5 ساله بین سالهای 2014 الی 2018 می باشد.

در مجموع طی این 5 سال، فیفا 617 مورد مرگ ناگهانی را ثبت کرد که 607 مورد آن بین بازیکنان فوتبال، 4 مورد بازیکن فوتسال و 4 مورد بازیکن فوتبال ساحلی بودند. این داده ها حاصل همکاری 67 کشور با فیفا بود.

142 مورد از این افراد با مرگ های ناگهانی، زنده ماندند (23%). میانگین سنی بازیکنانی که دچار مرگ ناگهانی شدند 34 سال گزارش شد که ازبازیکن 5 ساله تا 76 ساله بین آنها دیده میشود. از این 617 بازیکن، 96% را مردان تشکیل میدادند (594 بازیکن) و همچنین 95% آنها (584 بازیکن) در سطح آماتور فوتبال بازی میکردند.

در بررسی علل مرگ ناگهانی، 82% علل وابسته به موارد قلبی عروقی، 11% موارد مرتبط با تروما و 7% موارد غیر مرتبط با تروما ذکر شدند. اکثر موارد گزارش شده از قاره ی اروپا بودند (57%) و سپس قاره های دیگر به ترتیب آمریکای جنوبی (12%)، آمریکای شمالی (10%)، آسیا (8%)، آفریقا (7%) و استرالیا (6%) قرار داشتند.

 

یکی از یافته  جالب این گزارش این بود، وقتی بازیکنان فوت شده تحت کالبد شکافی قرار گرفتند، شایعترین یافته، طبیعی بودن ساختار قلب بود. از این رو به نظر می آید بی نظمی های ریتم قلبی، شایعترین علل ایجاد مرگ ناگهانی در این گروه می باشد. یافته  شایع بعدی در کالبد شکافی کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک بود که به عنوان شایع ترین علت مرگ قلبی در ورزشکاران گزارش میشود. البته باید توجه داشت میزان شیوع علل زمینه ای مطرح شده بسته به ناحیه و قاره بازیکن متفاوت بود.  برای مثال در آمریکای جنوبی شایع ترین علت مرگ کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک و اختلالات عروق قلبی بودند. همانند گزارشات قلبی، بیماری های عروق قلبی، شایعتذین علت مرگ در افراد بالای 35 سال بود.

اگر بخواهیم به مهم ترین یافته این گزارش اشاره کنیم، میزان اثربخشی شوک قلبی سریع و احیای قلبی ریوی در زنده نگه داشتن بازیکنان فوت شده است. در مجموع، درصد کمی از بازیکنان فوت شده، توانستند زنده بمانند (23%). اما این درصد در صورتیکه بازیکن سریعا تحت اخیای قلبی ریوی قرار میگرفت افزایش می یافت، برای مثال در این گزارش بیان شده در صورتیکه بازیکن فوت شده توسط یک بازیکن دیگر احیا میشد 35% شانس زنده ماندن داشت و اگر توسط یک فرد آموزش دیده احیا میشد، 50% شانس زنده ماندن داشت. اما نکته ی حیاتی و کلیدی این گزارش، میزان بالای موفقیت در زنده نگه داشتن بازیکن فوت شده در صورت استفاده از دستگاه شوک قلبی (دفیبریلاتور) بود. در صورت استفاده سریع از AED برای بازیکن فوت شده، احتمال زنده ماندن بازیکن به 85% ارتقا می یافت. این موضوع به شکل کاملا واضحی نقش پر اهمیت آموزش صحیح احیا و لزوم وجود و استفاده از AED در فوتبال را نشان میدهد که میتواند کاملا منجر به زنده ماندن بازیکن دچار مرگ ناگهانی شود.

از محدودیت های این مطالعه میتوان به همکاری بالای اروپایی ها و همکاری پایین سایر کشور ها در گزارش موارد مرگ و اقدامات انجام شده و گزارشات بعدی اشاره داشت به شیوه ای که 57% موارد از اروپا گزارش شده اند و این بدین معنی نیست که مرگ در بازیکنان اروپایی شایع تر است و تنها نشان دهنده ی این است که پزشکان و تیم های اروپایی گزارشات دقیق تر و همکاری بیشتری داشتند.

قاب خاطرات
گزارش تصویری
ویدئوها
آخرین اخبار

چشم انداز فوتبال بانوان در آغاز قرن جدید

برگزاری جلسه کمیته جوانان با مسئول بخش گرتس روتز AFC

بازگشت کالدرون به فوتبال ایران

اعلام زمان برگزاری رقابتهای مقدماتی زیر 23 سال فوتبال

هدیه اسکوچیچ به سفیر ایران در کرواسی

شمس: عزیزی خادم نگاه یکسان به فوتبال و فوتسال را پس از سال‌ها محقق کرد

خلاصه بازی نماینده فوتبال کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا

مظفر: نگاه عملگرایانه فدراسیون به تیم ملی فوتسال بانوان جای تشکر دارد

شیربیگی: تنها خواسته تیم ملی فوتسال بانوان حمایت شدن است

قضاوت داوران ایرانی در رقابت های AFC CUP

پربازدیدترین ها

بیانیه شماره ۳ فدراسیون فوتبال در خصوص پرونده میزبانی ایران

دکتر رفیعی: AFC با رسیدگی سریع CAS به پرونده میزبانی، مخالفت کرد

حمایت همه جانبه از تیم  ملی فوتبال ایران در رقابتهای مقدماتی جام جهانی فوتبال 2022 قطر

تماس تلفنی رییس فدراسیون فوتبال با سفیر ایران در هند

بیانیه شماره ۲ فدراسیون فوتبال

گرشاسبی:سازمان موجود لیگ فوتبال در جهت شفافیت و بهینه سازی حرکات خوبی در دو سال اخیر انجام داده است

پازوکی:برای حمایت از تیم ملی فوتبال از هیچ تلاشی دریغ نمی کنیم

برگزاری دومین وبینار پزشکی کنفدراسیون فوتبال آسیا

اسامی داوران هفته 21 لیگ دسته اول فوتبال

اعلام تیم داوری چهار دیدار از هفته 21 لیگ برتر