فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

کد خبر: ۷۴۲۲
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰
جواد خیابانی، گزارشگر، محقق و کارشناس پیشکسوت ارزنده رسانه در سلسله یادداشت هایی پیرامون روند شکل گیری فوتبال در کشورمان به نکاتی اشاره کرده است.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال،قسمت نخست این یادداشت در ادامه می آید:
ورزش در ایران قدمتی دیرین دارد . قدمتی به دیرینگی تاریخ قدیم . حتی دیرین تر از گشایش المپیاد باستان در یونان .
می دانیم که المپیاد باستان از ۷۷۶ سال قبل از میلاد آغاز شده اما طبق اسناد و مدارک به دست آمده و رجوع به آثار باستانی از تپه های حسنلو و شهر تاریخی ارژن ، سابقه ورزش های آیینی و سنتی ایران به هزار سال قبل از میلاد مسیح میرسد . قبل از آن هم با ارائه اسنادی واضح و سنگ نوشته ها ، قطعا ورزش ها و حرکاتی چون تیراندازی با کمان ، نیزه اندازی ، چوگان ، سوارکاری ، قپق اندازی ، شنا ، قایقرانی ، ژیمناستیک ، گانیه ، کشتی ، دویدن و پریدن از حرکات نظامیان ، ارتشیان و جوانان در مدارسی به نام الوتیرا بوده است که سالها دوام یافته و بعد از هجوم مغول تحت تاثیر قرار گرفته اما از دوران صفویان بین مردم عادی هم رواج یافته است .

قصه فوتبال ایرانی(1)/نخستین نشانه ها
نخستین نشانه های فوتبال در ایران اما به سال های ۱۲۶۰ تا ۱۲۸۰ در مدرسه مموریال تبریز ، کالج مسیحیان اصفهان و مدارس سن لویی و فرانس پرسان در تهران و زمین چمن سفارت انگلستان ، میدان مشق تهران و نیز در اراضی مستوفی یا زمین لنج که امروزه به خانه سوره یا حوزه هنری معروف است برمی گردد .
زمینی که در گاراژ شرکت تجاری هنری لینچ قرار داشته و با تلاش جوانان شهر تسطیح شده و با نام لنج بعنوان اولین زمین فوتبال در تهران شناخته میشود که در دوران پهلوی اول به حضیره القدس یا پرستشگاه ادیان ساختگی اختصاص یافت. این زمین قدمتی کمتر از میدان مشق که اینک باغ ملی تهران و محل وزارت امور خارجه است دارد و مشخصا محل اصلی فوتبال در تهران بوده است . فوتبال در ایران را باید به معلمان مدارس مذهبی و میسیونرهای مسیحی و اعضای سفارت های خارجی و کارکنان تلگرافخانه در ارومیه، تبریز اصفهان ، تهران ، به سربازان هنگ جنوب در فارس و بوشهر و یا به ملوانان کشتی ها و یا کارکنان شرکت نفت در مسجد سلیمان مربوط دانست .

قصه فوتبال ایرانی(1)/نخستین نشانه ها
بسیار مهم است بدانیم با کشف نفت در سال ۱۲۸۷ و تاسیس استراحتگاه ها و باشگاه های تفریحی در خوزستان این ورزش رشد کرده اما بر مبنای اسناد باقیمانده از سال های قبل از کشف نفت مشخص است که فوتبال در ایران قبل از انقلاب مشروطه و کشف نفت نیز وجود داشته و توسط هاوارد باسکرویل معلم مدرسه مموریال در تبریز ، توسط معلمان مدرسه و کلیسای وانک و نیز فرزندان ظل السطان برادر ناصر الدین شاه در میدان نقش جهان اصفهان ، توسط جیمز مک مورای مدیر بانک شاهی در انزلی و تهران ، توسط اسپرینگ رایس وزیر مختار انگلیس و دکتر نلیگان پزشک سفارت در تهران و حتی توسط جوانانی علاقمند از جمله منوچهر مهران در مشهد انجام میشده اما بعد از کشف نفت که با تاسیس باشگاه های پیشرفته در خوزستان همراه بوده نظم بهتری یافته است.

قاب خاطرات
گزارش تصویری
ویدئوها
آخرین اخبار

درخواست معرفی استعدادیاب فوتبال از هیات استانها

پیروزی تیم ملی فوتبال امید در دومین دیدار تدارکاتی

استعدادیابی بازیکنان منتخب فوتبال زیر 16سال پسران برگزار می‌شود

اعلام زمان قرعه‌کشی جام ملتهای فوتبال بانوان آسیا ۲۰۲۲

کلاس کنترل دوپینگ برای تیم فوتبال امید برگزار شد

مجوز سفر پرسپولیس به عربستان صادر شد

اعلام رای انضباطی

استعدادیابی بازیکنان زیر 16سال پسران در مناطق 4 و 6 کشور

برگزاری مجمع انتخاباتی هیاتهای فوتبال مازندران و زنجان

دعوت از یک بازبکن  به اردوی تیم ملی زیر 23 سال فوتبال

پربازدیدترین ها

تمرین تیم ملی فوتبال

تمرین تیم ملی فوتبال ایران (۱)

تمرین تیم ملی فوتبال ایران (۲)

بنیادی فر: استفاده از VAR در سطح ملی و باشگاههای به سیستم فوتبال ایران تاثیر گذار است

ایران یک - کره جنوبی یک

برگزاری دیدار ایران و کره جنوبی بدون تماشاگر

برگزاری تمرین تیم ملی فوتبال در ورزشگاه آزادی

نیمه دوم دیدار ایران و کره جنوبی

نیمه نخست دیدار ایران و کره جنوبی

اسکوچیچ: همه چیز را برای دیدار با کره جنوبی فراهم کردیم