فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

کد خبر: ۷۴۲۲
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰
جواد خیابانی، گزارشگر، محقق و کارشناس پیشکسوت ارزنده رسانه در سلسله یادداشت هایی پیرامون روند شکل گیری فوتبال در کشورمان به نکاتی اشاره کرده است.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال،قسمت نخست این یادداشت در ادامه می آید:
ورزش در ایران قدمتی دیرین دارد . قدمتی به دیرینگی تاریخ قدیم . حتی دیرین تر از گشایش المپیاد باستان در یونان .
می دانیم که المپیاد باستان از ۷۷۶ سال قبل از میلاد آغاز شده اما طبق اسناد و مدارک به دست آمده و رجوع به آثار باستانی از تپه های حسنلو و شهر تاریخی ارژن ، سابقه ورزش های آیینی و سنتی ایران به هزار سال قبل از میلاد مسیح میرسد . قبل از آن هم با ارائه اسنادی واضح و سنگ نوشته ها ، قطعا ورزش ها و حرکاتی چون تیراندازی با کمان ، نیزه اندازی ، چوگان ، سوارکاری ، قپق اندازی ، شنا ، قایقرانی ، ژیمناستیک ، گانیه ، کشتی ، دویدن و پریدن از حرکات نظامیان ، ارتشیان و جوانان در مدارسی به نام الوتیرا بوده است که سالها دوام یافته و بعد از هجوم مغول تحت تاثیر قرار گرفته اما از دوران صفویان بین مردم عادی هم رواج یافته است .

قصه فوتبال ایرانی(1)/نخستین نشانه ها
نخستین نشانه های فوتبال در ایران اما به سال های ۱۲۶۰ تا ۱۲۸۰ در مدرسه مموریال تبریز ، کالج مسیحیان اصفهان و مدارس سن لویی و فرانس پرسان در تهران و زمین چمن سفارت انگلستان ، میدان مشق تهران و نیز در اراضی مستوفی یا زمین لنج که امروزه به خانه سوره یا حوزه هنری معروف است برمی گردد .
زمینی که در گاراژ شرکت تجاری هنری لینچ قرار داشته و با تلاش جوانان شهر تسطیح شده و با نام لنج بعنوان اولین زمین فوتبال در تهران شناخته میشود که در دوران پهلوی اول به حضیره القدس یا پرستشگاه ادیان ساختگی اختصاص یافت. این زمین قدمتی کمتر از میدان مشق که اینک باغ ملی تهران و محل وزارت امور خارجه است دارد و مشخصا محل اصلی فوتبال در تهران بوده است . فوتبال در ایران را باید به معلمان مدارس مذهبی و میسیونرهای مسیحی و اعضای سفارت های خارجی و کارکنان تلگرافخانه در ارومیه، تبریز اصفهان ، تهران ، به سربازان هنگ جنوب در فارس و بوشهر و یا به ملوانان کشتی ها و یا کارکنان شرکت نفت در مسجد سلیمان مربوط دانست .

قصه فوتبال ایرانی(1)/نخستین نشانه ها
بسیار مهم است بدانیم با کشف نفت در سال ۱۲۸۷ و تاسیس استراحتگاه ها و باشگاه های تفریحی در خوزستان این ورزش رشد کرده اما بر مبنای اسناد باقیمانده از سال های قبل از کشف نفت مشخص است که فوتبال در ایران قبل از انقلاب مشروطه و کشف نفت نیز وجود داشته و توسط هاوارد باسکرویل معلم مدرسه مموریال در تبریز ، توسط معلمان مدرسه و کلیسای وانک و نیز فرزندان ظل السطان برادر ناصر الدین شاه در میدان نقش جهان اصفهان ، توسط جیمز مک مورای مدیر بانک شاهی در انزلی و تهران ، توسط اسپرینگ رایس وزیر مختار انگلیس و دکتر نلیگان پزشک سفارت در تهران و حتی توسط جوانانی علاقمند از جمله منوچهر مهران در مشهد انجام میشده اما بعد از کشف نفت که با تاسیس باشگاه های پیشرفته در خوزستان همراه بوده نظم بهتری یافته است.

قاب خاطرات
گزارش تصویری
ویدئوها
آخرین اخبار

ملی پوشان میهمان سفیر ایران در ازبکستان بودند

اسدی مقدم:تمام مراحل رسیدگی به پرونده‌ها و آرای صادره در کمیته اخلاق محرمانه است

ایراندوست: نگاه برابر و حمایتگرانه از بانوان باعث موفقیت شد

برگزاری سمینار ناظران فوتبال

آرای کمیته تعیین وضعیت بازیکنان صادر شد

تقدیر موسوی از بانوان تاریخ ساز تیم ملی فوتبال

پیام تشکر رییس فدراسیون فوتبال

تمرین شب گذشته تیم ملی فوتسال ایران

اعلام زمان بازگشت تیم ملی فوتبال بانوان با پرواز اختصاصی وارش

دیدار تیم های ملی فوتبال بانوان ایران و اردن

پربازدیدترین ها

تمرین تیم ملی فوتبال امید

اعلام جدیدترین آرای کمیته اخلاق

دیدار عزیزی خادم با سفیر ایران در آلمان

برتری پرگل شاگردان ایراندوست برابر بنگلادش

ما پادشاه فوتسال آسیا هستیم

اعلام اسامی 25بازیکن دعوت شده به اردوی تیم فوتبال زیر 15سال

 نشست هم اندیشی توسعه فوتبال  برگزار شد

زمان قرعه کشی لیگ برتر اعلام شد

ماجدی: تعامل باشگاهها با تیم ملی فوتبال امید جای تشکر دارد

حضور سرمربی تیم ملی فوتبال بانوان در دیدار بنگلادش و اردن