فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

کد خبر: ۷۴۸۹
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۸
پژوهشگر حوزه تاریخ فوتبال، در ادامه سلسله مباحث مطالب قصه فوتبال ایرانی قدمت فوتبال ایران را به 120 سال قبل مرتبط دانست.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال،مهدی زارعی در یادداشت خود آورده است:

ورزش ایران، برخلاف بسیاری از نقاط دنیا، نقطه صفر ندارد. اگر انگلیسی ها می توانند روز و ماه دقیق قانونمندشدن ورزش های مختلف را با توجه به اسناد اعلام کنند و اگر آلمانی ها و برزیلی ها می توانند به شکلی کاملا دقیق بگویند که چه زمانی نخستین توپ فوتبال وارد کشورشان شده است، ما ناچاریم بسیاری از اطلاعات تاریخی ورزش خود را به شکلی تخمینی اعلام کنیم.
داستانهای مربوط به فوتبال بازی کردن کارکنان سفارت بریتانیا در ایران را بسیاری شنیده ایم و اینکه چگونه بازی فرنگی ها مورد توجه جوانان عصرقجری شد.
حتی اسامی بسیاری از کارمندان بریتانیایی سفارتخانه این کشور در منابع ما نیز وجود دارد، اما کسب اطلاعات دقیق درباره افرادی که اولین ها را وارد ایران کردند، نیازمند مکاتبات و نامه نگاری های فراوان با کشورهایی است که به نوعی با ورزش ایران در ارتباط بوده اند. اتفاقی که تاکنون رخ نداده و تا امروز هم اراده ای برای انجام آن وجود نداشته است.
مرور لحظات مهم فوتبال ایران در قالب تصاویر و اسناد می تواند ما را بهتر با جایگاه خود در ورزش جهان آشنا کند. این که کجا بودیم و اکنون کجا هستیم و در آینده در چه جایگاهی خواهیم بود؟

فوتبال به شکلی تقریبی از حوالی دهه 1280 شمسی توسط بریتانیایی ها به ایران وارد شد. اولین توپهای فوتبال را انگلیسی های مقیم طهران و ملوانان بنادر جنوبی وارد ایران کردند. اندکی بعد در پایتخت، اعضای سفارت بریتانیا، بانک شاهنشاهی و تلگرافخانه« هند و اروپ» در اوقات فراغت خود، پا به توپ شدند و کمی بعد سه تیم مستقل تشکیل دادند تا نخستین مسابقات خود را در ایران و بدون حضور ایرانی ها برگزار کنند. در سال 1286 ش. و اندکی بعد از انقلاب مشروطه در ایران، « سر سسیل اسپرینگ رایس»( 1859-1918) وزیر مختار بریتانیا در ایران، رقابت های فوتبال و هاکی روی چمن را برای این سه تیم برگزار کرد و جامی نیز تهیه کرد تا به قهرمان تعلق گیرد. روی این جام نوشته شده بود:« طهران- فوتبال اسوسیاشن کلاب- 1907».
به مرور از ایرانی ها نیز در ترکیب تیمها استفاده شد. « کریم زندی» فوتبالیست آن ایام معتقد بود نخستین ایرانی بوده که در تیمهای انگلیسی به میدان رفته است.

قصه فوتبال ایرانی(6)/120 سال قدمت
چندی بعد و طی سالهای 1288 و 1289 نیز آموزش فوتبال در کنار سایر ورزشها در کالج آمریکایی( مدرسه البرز) شکلی جدی به خود گرفت. اما از آنجا که فوتبال نیاز به توپ داشت، دکتر ساموئل جردن رئیس کالج آمریکایی از انگلیسی ها کمک گرفت و توپ فوتبال تهیه کرد. مدرسه سن لویی نیز از دیگر مدارسی بود که در آن به شکلی جدی ورزش های نوین تدریس می شد. در این مدرسه ورزشکاران ایرانی و خارجی مختلفی شامل احمد وثوق( وزیر جنگ کابینه دکتر مصق)، کامیل گازا( پسر طبیب سفارت عثمانی)، الکساندر( پسر آنتوان عکاس)، حسین سیاسی( رئیس آینده فدراسیون فوتبال ایران)، غلامعلی بایگان( معز دیوان) و...به رشته های مختلفی می پرداختند.
سرانجام تیم کلوب ایران به عنوان نخستین تیم فوتبال در ایران، فعالیت خود را از ابتدای سال 1299 آغاز کرد. این تیم در بازیهای همان سال با انگلیسی ها رقابت کرد و بعد از تیم انگلیسی های مقیم ایران، نایب قهرمان طهران شد. این نخستین عنوانی بود که تیمی ایرانی در یک دوره مسابقه به دست می آورد.

قاب خاطرات
گزارش تصویری
ویدئوها
آخرین اخبار

به روزرسانی برنامه مسابقات مرحله نهایی انتخابی جام جهانی 2022 قطر

ویدئوی ورود و تمرین تیم ملی فوتبال زیر 23 سال

برگزاری جلسه فنی در هتل محل اقامت ملی پوشان

اعلام محل برگزاری یک دیدار از هفته دوم لیگ برتر

دعوت از دکتر خانلری برای حضور در ازبکستان

استفاده از VAR لایت در مسابقات قهرمانی باشگاه‌های فوتبال بانوان آسیا 2021

برگزاری دیدار دوستانه تیم ملی فوتبال بانوان و شهرداری سیرجان

برگزاری جلسه آنلاین کمیته فنی AFC

اعلام زمان مسابقات جام بین قاره ای فوتبال ساحلی

تمرین تیم ملی فوتبال زیر 23 سال در تاجیکستان

پربازدیدترین ها

تمرین تیم ملی فوتبال زیر 23

سهیل مهدی: بازیکنانی که به اردوی تیم ملی امید ملحق نشوند محروم خواهند شد

اعلام داوران هفته اول لیگ برتر فوتبال

نشست مشترک رئیس فدراسیون فوتبال و دبیر شورای عالی مناطق آزاد

عزیزی خادم: در این مسیر قوی‌تر از قبل قدم بر خواهیم داشت

اعلام داوران هفته پنجم لیگ برتر فوتسال

هجده شرکت‌کننده در دوره مربیگری سطح ۲ فوتسال آسیا

ماجدی: عزیزی خادم حمایت بسیار خوبی از طرح استعدادیابی کشوری کرد

اعلام داوران هفته دوم لیگ برتر فوتبال

حضور رییس فدراسیون در طرح استعدادیابی فوتبال زیر ۱۶سال تهران