فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

تعداد بازدید: ۱۱۶۴
کد خبر: ۷۷۷۵
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۸
مشاور امور حقوقی فدراسیون فوتبال معتقد است که کنفدراسیون فوتبال آسیا در خصوص محاسباتش برای معرفی تیم های حاضر در جام جهانی فوتبال ساحلی اشتباه کرده است.


به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، رفیعی، مشاور امو حقوقی فدراسیون فوتبال به دنبال اتفاق حیرت انگیز حذف تیم ملی فوتبال ساحلی ایران از جام جهانی 2021 روسیه و انتخاب بحرین به عنوان میزبان مسابقات متمرکز انتخابی جام جهانی فوتبال در برنامه ورزش و مردم در خصوص این اتفاقات توضیحاتی ارائه داد.
غلامرضا رفیعی در ارتباط با آخرین وضعیت پیگیری شکایت ایران به CAS درباره میزبانی کشور بحرین در مقدماتی جام جهانی گفت: پیش از هر چیز باید تاکید کنم در اموری که در صلاحیت محاکم قضایی است، امکان تضمین کسب نتیجه وجود ندارد. مهمترین نکته این است که ما از حق قانونی خودمان استفاده کردیم و فرایند کاملا مشخص است. از ۱۰ روز زمان درنظر گرفته شده AFC فرصت آنها، د‌وشنبه به پایان می‌رسد و ظرف یکی دو روز آینده نسبت به معرفی داور باید اقدام کنند و بلافاصله دادگاه بین المالی ورزش سرداور را معرفی خواهد کرد.
رفیعی در ادامه تاکید کرد: اگرچه نوبت رسیدگی عادی است اما امیدواریم صرف نظر از هر نتیجه، در زمان مقرر تصمیم خوبی داشته باشیم. چون کنفدراسیون فوتبال آسیا با فرایند رسیدگی سریع مخالفت کرده و CAS پس از دریافت لایحه دفاعی AFC در صلاحیت تصمیم‌گیری برای صدور دستور موقت است.
وی اضافه کرد: برای اینکه CAS اقدام به پذیرش صدور دستور موقت کند ، سه شرط وجود دارد. اینکه خسارتی که به شاکی وارد می‌شود غیر قابل جبران باشد.شرط دوم اینکه دلایل کافی باشد مبنی بر اینکه شکایت به حق باشد و شرط سوم Balance Of Interest ( تعادل منافع) است. همین الان هم CAS تصمیمی اتخاذ نکرده و واقعیت این است که ما معتقدیم دبیرکل فاقد صلاحیت برای تصمیمگیری برای میزبانی است .
مشاور امور حقوقی فدراسیون فوتبال ادامه داد: آن چیزی که تا این لحظه برای ما مسجل شده، این است که تصمیم توسط دبیرخانه گرفته شده و AFC تصمیم گیری در کمیته مسابقات و‌ دیگر بخش‌ها را رد کرده است. شبیه این پرونده در چندسال پیش دبیرکل چنین تصمیمی را گرفت که خارج از اختیاراتش بود و در دادگاه عالی رای وی رد شد. از نظر ما دبیرکل فاقد اختیارات قانونی برای چنین تصمیمی است و فدراسیون فوتبال از ابتدا در ویدیو کنفرانس مخالفت کرده بود و اجماعی در ویدیو کنفرانس گروهی در این خصوص وجود نداشت. اولین و مهمترین نکته این است که ببینیم دستور موقت CAS چیست.اگه نشود، درخواست ما برای مشخص شدن پنل داوری فرای رد تصمیم دبیرکل است و نتیجه آن بستگی به این دارد که رای نهایی در چه تاریخی صادر شود .ما حق خودمان می‌دانستیم و تکلیف قانونی خودمان که از مکانیزمهای حقوقی موجود استفاده کنیم و باید منتظر بمانیم تا رای داوران مشخص شود.

بعد از اینکه برنامه برگزاری مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتسال و فوتبال ساحلی دو بار لغو و به تعویق افتاد، مقرر شد کنفدراسیون فوتبال آسیا با توجه به لغو مسابقات قهرمانی آسیا، راسا درباره انتخاب تیم‌های صعود کننده به جام جهانی تصمیم بگیرد که بر اساس آن تیم های ژآپن، امارات و عمان در جام جهانی حضور داشته و ایران رسما حذف شد، دکتر رفیعی، مشاور امور حقوقی فدراسیون فوتبال در این باره در صحبت‌های خود در برنامه ورزش و مردم گفت: به محض انتشار نامه از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا، مسئولان فدراسیون ایران طی جلسه ای اضطراری به بررسی موضوع پرداخته و ضمن بررسی کارشناسی موضوع، مراتب اعتراض رسمی خود را به تصمیم اعلامی به AFC ارسال کردند.
رفیعی تاکید کرد: بر اساس محاسبه AFC، امتیازات سه دوره از مسابقات قهرمانی آسیا در سالهای 2015 و 2017 و 2019 بررسی و در نهایت اعلام شد که تیم های ژاپن، امارات و عمان در جام جهانی روسیه حضور دارند. البته همکاران ما هم در کمیته فوتبال ساحلی به بررسی مسابقات و رنگینگ پرداخته و نحوه محاسبه و آن چیزی که به تایید رسیده را نادرست خوانده و بلافاصله با تدوین نامه ای مراتب را به کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کردیم. طبق محاسباتی که در نامه آمده و ما بررسی کردیم تیم اول ژاپن، تیم دوم ایران، تیم سوم عمان و تیم چهارم امارات است و باید تیم امارات از گردونه رقابتها خارج شود.
مشاور حقوقی فدراسیون فوتبال در پایان اضافه کرد: نحوه محاسبه AFC و فدراسیون فوتبال کاملا متفاوت است. آن چیزی که قرار بوده طبق نامه انجام شود و راه محاسبه بوده با نتیجه ای که اعلام شده با محاسبات ما مغایرت دارد که بر اساس اطلاعات AFC است. در هر صورت ما اعتراض خود را ارسال کرده و منتظر پاسخ کنفدراسیون فوتبال آسیا در اینباره هستیم.

قاب خاطرات
گزارش تصویری
ویدئوها
آخرین اخبار

اعلام اسامی داوران هفته بیستم لیگ برتر فوتبال بانوان

جریمه نقدی و محرومیت برای تیم های فوتسال و فوتبال

برگزاری نشست کمیته انضباطی پیرامون حوادث دیدار تراکتور و پرسپولیس

اعلام لیست نهایی تیم ملی زیر ۲۳ سال ایران جهت حضور در اردوی عراق و شرکت در رقابتهای قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا

صدور قرار دستور موقت کمیته انضباطی

دیدار سرپرست فدراسیون فوتبال با شهردار تهران

برگزاری کارگاه وی ای آر برای بازیکنان تیم امید

پیگیری تمرینات تیم امید در مرکز ملی فوتبال پیش از اعزام به عراق

کاروان تیم امید تست پی سی آر داد

گزارش تصویری از تمرینات تیم ملی امید

پربازدیدترین ها

اعلام حکم کمیته اخلاق فدراسیون

اعلام داوران هفته 28 لیگ برتر فوتبال

اعلام لیست نهایی تیم ملی زیر ۲۳ سال ایران

پیروزی شاگردان عبدی مقابل قرقیزستان

پیروزی نوجوانان ایران مقابل افغانستان

نشست مشترک استیلی، اصولی و سراجی با مدیرعامل منطقه آزاد کیش

همکاری وزارت خارجه با فدراسیون در خصوص دیدار با کانادا

حضور تاج ، ماجدی و کامرانی فر در کنگره سالانه AFC

اعلام داوران هفته سی و یکم لیگ دسته اول

گزارش تصویری از بازی نوجوانان ایران و قرقیزستان