فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

تعداد بازدید: ۸۶۱
کد خبر: ۷۷۹۸
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۷
حضور رئیس کمیته فوتبال ساحلی در سلام و صبح بخیر
به دنبال اتفاق حیرت انگیز حذف تیم ملی فوتبال ساحلی ایران از جام جهانی 2021 روسیه و انتخاب بحرین به عنوان میزبان مسابقات متمرکز انتخابی جام جهانی فوتبال پریا شهریاری، رئیس کمیته فوتبال ساحلی در برنامه سلام صبح بخیر حضور یافت و در خصوص این اتفاقات توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، پریا شهریاری، رئیس کمیته فوتبال ساحلی ابتدا در پاسخ به سوال مجری درباره مکانیزم تعیین رنکینگ تیم‌ها گفت: کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا رنکینگی در خصوص تیم های ساحلی منتشر نمی کند و به صورت رسمی سازمان جهانی فوتبال ساحلی رنکینگ تیمها را اعلام می‌کند. بر اساس اعلام سازمان جهانی فوتبال ساحلی، تیم ملی فوتبال ساحلی ایران هفتم جهان است و در آسیا در رده دوم قرار دارد.
وی ادامه داد: در اروپا هر سال رقابتهای مختلفی برگزار می شود و بر اساس آن تیم ها مورد ارزیبای قرار می‌گیرند و رنکینگ مشخص می شود. اما در آسیا به این صورت نیست و AFC هر دو سال یکبار رقابتهای مقدماتی جام جهانی را برگزار می‌کند.
شهریاری درباره نقش مهدی تاج نایب رئیس و رئیس مسابقات فوتسال و فگتبال ساحلی AFC در این اتفاق عجیب علیه فوتبال ساحلی ایران گفت: قرار بود در اسفند ماه 1399 مسابقات جام جهانی برگزار شود که کنفدراسیون فوتبال آسیا با ارسال نامه ای ( 2بار) مسابقات را به تعویق انداخت و در نهایت نامه ای را در یافت کردیم که AFC خودش تصمیم گیری می کند کدام تیم های برای جام جهانی 2021 حضور خواهند داشت. سریعا نامه ای را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال و سوال کردیم نحوه انتخاب تیم ها از سوی شما چیست و درخواست شفاف سازی داشتیم. متاسفانه تا الان هیچ پاسخی از سوی AFCدریافت نکردیم و قرار شد تا این موضوع در کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی آسیا بررسی شود.
شهریاری اضافه کرد: با تماس‌هایی که با مهدی تاج و دیگر دوستان در کمیته فوتبال ساحلی و فوتسال آسیا داشتیم، اعلام کردند بر اساس دو معیار بررسی صورت می‌گیرد تا کدام تیمها در جام جهانی روسیه حضور داشته باشند. گزینه اول بر اساس آخرین نتایج مسابقات که در سال 2019 ( ما نتیجه نگرفتیم) بود. گزینه دوم بر اساس نتایج تیم های ملی که درمسابقات سال 2015( ایران مقام سوم را کسب کرد ) ، در سال 2017 ( ایران مقام قهرمانی را کسب کرد)و در سال 2019 ( ایران مقام ششم را کسب کرد) به دست آوردند ، بررسی می شوند.
رئیس کمیته فوتبال ساحلی فدراسیون فوتبال در ادامه افزود: تا جایی که با کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی در تماس بودیم، از ابتدا به ما گفتند ایران جزء تیم های صعود کننده است اگر بر اساس گزینه دو، انتخاب صورت بگیرد. جمع امتیازات تیم ها را بررسی کردند تا مشخص شود که بر اساس رنکینگ منتشر شده هر دوره از مسابقات که در وب سایت AFC وجود دارد، روی کاغذ تیم ژاپن اول ، تیم ایران دوم و عمان سوم هستند و جواز حضور در بازیهای جام جهانی را کسب می کنند اما با اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا ژاپن، امارات و عمان راهی این مسابقات خواهند شد. پس از پیگیری متوجه شدیم اعضای کمیته نیز در جریان این انتخاب نیستند.
وی افزود: متاسفانهAFC از ابتدا در این خصوص هیچ شفاف سازی نکرد. بلافاصله با فدراسیون جهانی فوتبال تماس گرفته و با مسئول بخش فوتبال ساحلی صحبت کردم که متاسفانه هیچ اطلاعاتی در این خصوص نداشتند. چیزی که در سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا مشهود است همان رنکینگی است که در سایت AFC وجود دارد.
شهریاری درباره احتمال وجود تبانی علیه ایران برای اتخاذ این تصمیم هم گفت: نمی شود گفت تبانی یا تخلف. ما در جلسات نبودیم و نمی‌دانیم چه بحث هایی در نشست مطرح شده است. فقط اعضا مرتبط با کمیته و کنفدراسیون فوتبا آسیا حضور دارند. شخصا چندین بار با مهدی تاج و دیگر دوستان در AFC صحبت کردم و اعلام کردند بر اساس رنکینگ وب سایت، تیم ایران طبق گزینه دو که اعلام کردند، صعود می کند. اگر یک درصد ایران صعود نکند کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی AFC توانایی این را دارد که مانند رقابتهای فوتسال شرط سومی بگذارد و درخواست برگزاری پلی آف کند. در واقع تیم هایی که رنکینگ شان نزدیک به هم است با یکدیگر مسابقه بدهند تا تکلیف تیم حاضر در مسابقات مشخص شود.کاری که در فوتسال صورت گرفت و گزینه 3 را گذاشته و برگزاری مسابقه پلی آف در دستور کاریشان است که به نظرم عادلانه ترین گزینه ای است که در نظر گرفته شده است.
مجری برنامه در ادامه در خصوص اینکه عمان مثلا در یک تورنمنت در سال 2015 اول شده و در رنکینگ قرار دارد و یا در سال 2017 عمان دهم شده بود ودر رنکینگ هفتم اعلام شده، تیم امارات در کدام تورنمنت نتیجه نگرفته که امتیاز بیشتر به آن دادند و این موضوع همچنان مبهم است، از رئیس کمیته فوتبال ساحلی توضیح خواست که شهریاری در این باره گفت: این موضوعی است که همه جامعه فوتبال ساحلی این ابهام را داشته و جالب است که مسئولین این بخش در کنفدراسیون فوتبال آسیا ( مهدی تاج، رئیس کمیته فوتبال ساحلی و فوتسال) و دوستانی که در این مدت در ارتباط بودیم، این ابهام را دارند. آنها اعلام کردند قطعا ایران صعود می کند و اکنون مشخص نیست بر اساس و چه معیاری این انتخاب رخ داده است. تیم حقوقی برای موضوع بحرین پیگیری می کند در این پرونده هم ورود پیدا کرده اند و نامه خوبی برای آسیا ارسال کردیم و نزدیک به 6 ماه فرصت داریم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا تاج به فدراسیون اعلام کرده بود که ایران سهمیه را گرفته است؟ در ادامه توضیح داد: بعد از جلسه با ایشان صحبت کردم و چیزی که در کاغذ وجود داشت قطعا می گفتند تیم صعود کننده به جام جهانی ایران است و از گزینه دوم حمایت کردند.باید شفاف سازی می شد که رنکینگ برچه اساسی است. طی صحبتهایی که با تاج داشتیم و همچنین در محاسباتی که انجام شد، ایران قطعا حضور دارد. تاج هم از تصمیم گرفته شده خیلی متعجب بود. احساس می‌کنم در جلسات هم این شفاف سازی نشده، تاج گفت که پیگیر این موضوع است. حتی گفت نامه‌ای تهیه کنید و به ما هم مشورتی دادند. از او خواستیم با توجه به اینکه نایب رئیس AFC هم است و می‌دانم می‌تواند کمک زیادی کند تا حق ایران را زنده کنیم. این قول را به ما داد که پیگیری کند. در جلسه هم حضور داشتم. این ابهام برای همه ما وجود دارد که چطور این اتفاق افتاد.تمام اسناد و مدارک فرستاده شده و پاسخی هنوز از سوی AFC دریافت نکردیم.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه ارتباطات بین المللی خوبی داریم، وقتی این خبر منتشر شد سرمربیان تیم های ملی دنیا به من ایمیل زدند و از این موضوع شوکه شدند که چرا ایران در این مسابقات حضور ندارد. چرا که ایران یکی از تیم های قدرتمند در ساحلی است. تیمی که سال گذشته در بازیهای جهانی المپیک که در قطر برگزار شد، سوم جهان شد و چند ماه در مسابقات بین قاره ای قهرمان شد. در این هشت سال تورنمنت های بین المللی حضور داشتیم و در مسابقات آسیایی تایلند موفق نبودیم و این امر به دلیل لغو اردوها تیم ملی بود و تیم ملی بدون هیچ مسابقه دوستانه ای عازم بازیهای آسیایی شد. کادر تیم ملی ساحلی در این هشت سال باعث شادی مردم شد.
شهریاری در پایان گفت: انصاف نیست و من همیشه به تیم ساحلی افتخار کردم . چرا که در دنیا از اعتبار بالایی برخوردار است. از کادر فنی تشکر می کنم.

قاب خاطرات
گزارش تصویری
ویدئوها
آخرین اخبار

سرمربی تیم ملی تماشاگر دیدار خاتون بم و شهرداری سیرجان

اعلام تیم داوری هفته چهارم لیگ برتر فوتبال بانوان

زمان قرعه‌کشی مرحله یک شانزدهم جام حذفی اعلام شد

شمس: تعلل در تصویب اساسنامه فدراسیون فوتبال را درک نمی‌کنم

ایراندوست 30 بازیکن را به اردو فرا خواند

روز فوتبال ملی/ داستان یک حماسه

مسابقات هفته هفتم لیگ برتر بدون تماشاگر برگزارمی شود

دیدار رییس فدراسیون فوتبال با کودکان کار کرمانشاه

شهبازی:نگاه مجلس شورای اسلامی به بحث اساسنامه فدراسیون فوتبال مثبت است

فراخوان طراحی لوگوی فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

پربازدیدترین ها

قدردانی سفیر ایران از بازیکنان زیر ۱۵ سال

اعلام تیم داوری دیدارهای هفته هفتم لیگ برتر فوتبال

قهرمانی ایران در مسابقات کافا تاجیکستان

پیام تبریک رییس فدراسیون به تیم ملی زیر ١۵ سال

ماجدی عضو کمیته فدارسیون های AFC شد

فراخوان طراحی لوگوی فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

حسن زاده: جرایم تعیینی نسبت به تخلفات ارتکابی از سوی هیات رییسه تصویب شد

گلباران قرقیزستان توسط ایران

حیدری: مجلس فورا اقدام کند

اصولی: درخصوص اساسنامه هر آنچه لازم بوده از سوی فدراسیون انجام شده است