فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

تعداد بازدید: ۱۴۳۷
کد خبر: ۸۰۴۹
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۳
رئیس فدراسیون فوتبال امشب در برنامه شب های فوتبال حضور یافت و پاسخگوی سوالات مختلف در مدت فعالیت 80 روزه فدراسیون فوتبال بود.

 

به گزارش سایت رسمی فدراسیون، رییس فدراسیون فوتبال در ابتدای صحبت‌های خود گفت:در راستای برنامه ریزی برای موفقیت تیم‌ ملی جا دارد تشکر ویژه داشته باشم از آقای مسعود سلطانی‌فر که شخصا خودشان پیگیر بسیاری از امور و رفع چالش‌های رو به روی تیم ملی هستند. هم چنین باید از دبیرخانه مناطق آزاد کیش، دکتر مومنی و دکتر وکیلی و حتی آقای آهنگران مسوول منطقه آزاد کیش باید قدردانی داشته باشم. این عزیزان در سخت‌ترین شرایط و حساس ترین زمان به تیم ملی کمک کردند و امکانات را برای برگزاری اردوی تیم‌ملی فراهم کردند.
عزیزی‌خادم به کمک بسیار مهم معاون رییس جمهور به فوتبال ملی هم اشاره کرد و گفت: دکتر نوبخت و سازمان برنامه و بودجه هم نگاهی حمایتی به تیم‌های ملی داشتند و نه تنها شخصا در مرکز ملی فوتبال حضور پیدا کردند بلکه کمک مالی ویژه‌ای از سوی خود و معاونانشان به فوتبال ملی داشتند.
وی افزود: ما مسیر سخت و سنگینی پیش رو داریم. با هم در کنار هم باید زمینه را برای راهیابی ایران به جام جهانی فراهم کنیم.
رییس فدراسیون درباره اردوی کیش تیم ملی گفت: مدیریت جدید وقتی بعد از انتخابات در فدراسیون مستقر شد، با مصائب و مشکلات بسیار زیادی رو به رو بود. مردم، جامعه فوتبال و رسانه‌ها هم در جریان بسیاری از این چالش‌ها و مشکلات هستند. ما وقتی فدراسیون را تحویل گرفتیم چندین و چند مشکل وجود داشت و تیم ملی اولویت اصلی کاری ما بود. باز هم تاکید می‌کنم با تمام نابسامانی‌هایی که وجود داشت و من نمی‌خواهم درباره آن الان حرفی بزنم، کار را شروع کردیم. کوهی از مشکلات که روی هم تلنبار شده بود. ابتدا اردوی تهران و بازی دوستانه یا سوریه را داشتیم که به خوبی پشت سر گذاشته شد.

عزیزی‌خادم ادامه داد: همچنین ما باید در سریع ترین زمان مسایل مربوط به تدارک و لجستیک تیم‌ملی برای انتخابی جام جهانی را انجام می‌دادیم؛ آن هم در شرایطی که امکان مالی وجود نداشت و شرایط اقتصادی واقعا اسفناک بود. الان هم این وضعیت هست، اما با لطف الهی توانسته‌ایم با همکاری عزیزان و مسوولانی که اشاره کرده‌ام فضا را به این شکل قابل قبول تا به اینجا جلو ببریم تا تیم‌ملی در بهترین شرایط آماده حضور در مسابقات شود.
رییس فدراسیون هم‌چنین بیان کرد: بحث میزبانی چالش سنگینی بود که بعد از انتخابات مثل یک شوک به فدراسیون بود و به ناحق میزبانی را از ما گرفتند. ولی ما تلاش کردیم حق فوتبال را استیفا کنیم و وارد جلسات فرمایشی نشویم. از طرف دیگر اما کارهای آماده‌سازی اردو در جزیره کیش طبق درخواست کادرفنی پیش بردیم. زمین چمن و ورزشگاه در جزیره کیش در سریع ترین زمان با مساعدت مناطق آزاد آماده شد. هم زمان بحث پرواز اختصاصی تیم ملی در وضعیت بحرانی فدراسیون با مساعدت ایرلاین کیش ایر حل شد و تیم‌ملی دارای پرواز اختصاصی شد که در این بازه زمانی اتفاق بزرگی بود.
از اقای موسوی تشکر میکنم که هتل داریوش کیش را هم برای اقامت چهار پنج روزه تیم ملی در کیش تدارک دیدند. به این ترتیب بهترین امکانات برای تیم ملی فراهم شد.
عزیزی خادم افرود: در چنین موقعیتی ما بحث اعزام به بحرین را هم در پیش داریم که شرایط پیچیده خاص خودش را دارد.
همه دوستان آنچه در توان داشته‌اند گذاشته اند و تلاش می‌کنیم این پیچ سخت تاریخی را پشت سر بگذاریم.
فدراسیونی که با چنین وضعیتی روبه‌رو بود و آوار برداری از مشکلات کار سختی است؛ اما من حضور خدا را کنار خودمان دیدم.

از رییس فدراسیون فوتبال سوال شد که شما با آگاهی از شرایط سخت وارد انتخابات شدید و به ریاست رسیدید و این گلایه‌ها مشکلی را حل نمی‌کند و مسوولیت با او و تیم همراهش است گفت: ما آگاهانه کار را پذیرفتیم و مسئولیت آن را بر عهده گرفتیم و پاسخگوی آن هستیم. ولی ما نگفتیم یک شبه مشکلات 30 ساله را حل می‌کنیم، اما بعضی‌ها شاید چنین انتظاری دارند. در تلاش هستیم کار را قدم به قدم جلو ببریم. نگاه و نماد ما توسعه منافع فوتبال ملی است. در مسئولیتی که گرفتیم قطعا پاسخگو هستیم، اما وقتی کار را شروع کردیم مشکل مالی، میزبانی و موارد بسیار زیاد دیگری که جزییات آن را باز نمی‌کنم به وجود آمد. من فدراسیونی را تحویل نگرفتم که نقشه راهش مشخص باشد. فدراسیون فعلی راهبرد و نمادش توسعه متوازن و عدالت توزیعی است. ما زحمات دیگران را نادیده نمی گیریم. اما چاره ای نداریم که با مشکلات موجود پیش رویم و برنامه های خود را مرحله به مرحله به اجرا بگذاریم.
رییس فدراسیون فوتبال درباره حضورش در کنگره فیفا که به صورت آنلاین برگزار شد هم گفت: امروز در یک کنگره حضور داشتم که رئیس فیفا مباحث درستی را در آن مطرح کرد. از فوتبال بانوان تا دیجیتال مارکت، فضای اقتصادی، بررسی صورت های مالی مواردی را مطرح کرده که نشان میداد 80 درصد از برنامه هایش را به مرحله اجرا در آورده است. ما نقشه راه داریم و در حال برنامه ریزی هستیم و نیاز به زمان داریم. برای اولین بار بعد از سالها بسته اقتصادی فدراسیون در حال انجام کار است. همین سایت فدراسیون فوتبال و برخی امور دیگر نسبت به 2 ماه قبل تغییر نکرده است؟ ما در همه حوزه ها سعی داریم کار را تجاری کنیم. در این مسیر البته خطا هم وجود دارد. انسان جایزالخطاست. اما در کل به دنبال ارتقا هستیم.
عزیزی‌خادم افزود: روز گذشته به فستیوال فوتبال پایه در کرج رفتم، رئیس فیفا می گفت همه استعدادها باید دیده شوند. شعار این فدراسیون" فوتبال برای همه" است. اینکه یک عده چهره فوتبال را مخدوش کنند در تیم ما جایی ندارند. در همین مدت از فوتسال و بانوان کلی کار صورت گرفته است. مسیر ما عدالت است و هوشمندانه در راستای توسعه آن گام بر می داریم.
وی در خصوص اینکه آیا در کارش چالش هایی دیده است عنوان کرد: هیچ جایی بی چالش نیست. ما آمده ایم سیستم و ساختار را بر مناسبات فردی قائل کنیم. قطعا تغییراتی داریم و افراد دیگری به فدراسیون اضافه خواهند شد. ما در مسیرمان تلاش می کنیم چون می خواهیم بازیگران این عرصه به ویژه استان‌ها در فوتبال قدم بردارند.
عزیزی‌خادم باز هم به شرایط تیم ملی اشاره کرد و گفت: در این شرایط به وضعیت اورژانسی تیم ملی خورده ایم و امیدوارم از این پیچ سخت عبور کنیم. باید انگیزه های شخصی را از فوتبال برداریم. وظیفه ما این است مشروعیت را به فوتبال برگردانیم. نباید چهره زخمی فوتبال را به مردم نشان بدهیم. تاریخ قضاوت می کند که این فدراسیون در مسیر درستی قدم برداشت و تلاش کرد.
وی در پاسخ به این سوال که حمایت معاون رئیس جمهور و بودجه ای که قرار بود در اختیار تیم ملی قرار گیرد، آیا پرداخت شده است، گفت: یک بخشی از آن پرداخت شده و امیدوارم قبل از حضور در اردوی کیش مابقی آن در اختیارمان قرار گیرد. بخشی برای تیم ملی فوتبال و در راه جام جهانی و بخشی دیگر برای تیم ملی فوتسال است. جا دارد تشکر کنم از همه مسئولینی که در این امر ما را حمایت کردند. از وزارت ورزش تا معاونت ریاست جمهور. ما بر مبنای توسعه و درآمدهای پایدار قدم بر میداریم تا به منابع پایدار برای توسعه فوتبال در استانها و تیم های ملی برسیم. توسعه، توسعه و توسعه برنامه ما است. اعتقاد دارم در مبانی فوتبال مدرن ما برای بخش توسعه باید سنجش و محاسبه داشته باشیم. برای این روند باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم.
رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه اظهار کرد: این نوید را به جامعه فوتبال می‌دهیم که به لطف الهی و کمک همگان در مسیر نوینی قرار خواهیم گرفت و به دنبال تجاری شدن و منابع پایدار می رویم. شما می‌دانید که در آن واحد می‌توان هر چیزی را خراب کرد. ما نیاز داریم به زمان؛ تا اعتقاد و برنامه هایمان را اجرا کنیم. یک نقشه راه که کاملا برنامه ریزی شده است پیش روی ما بوده و استارت آن را زده ایم. از کمیته ها و دپارتمان های فدراسیون شروع کرده و آن را ادامه می‌دهیم.

شهاب الدین عزیزی‌خادم درباره ماجرای پرداخت کمک سازمان برنامه و بودجه و میزان دریافتی فدراسیون گفت: هنوز بخش کامل مبلغ به دست ما نرسیده اما امیدواریم بقیه این رقم قبل از سفر تیم ملی به کیش به دست ما برسد. سازمان مدیریت این اعتبار را تخصیص داده و وزارت ورزش در حال همکاری با ما است. بخشی از این پول برای تیم ملی و بخشی هم برای تیم ملی فوتسال در جام جهانی لیتوانی است. امیدوارم از نظر مالی بتوانیم جام جهانی را سپری کنیم تا در آینده بر مبنای توسعه و در آمدهای پایدار در تیم های ملی برسیم. باز هم جا دارد از معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه برای این حمایت ویژه تشکر کنم.
وی افزود: در مبانی فوتبال مدرن ما نیاز به سنجش و محاسبه داریم. اگر شما بیمار شوید باید طول درمان داشته باشید. ما هم در حال برنامه ریزی هستیم و قول می دهم به لطف خدا فوتبال وارد مسیر جدید و نوینی خواهد شد. به همین دلیل اعتقادمان این است یک نقشه راه برنامه ریزی شود. ساختن زمانبر است ، ولی خراب کردن آسان است. می شود یک ساختمان را با یک تی ان تی در عرض چند دقیقه خراب کنید ولی ساختن آن ساختمان بدون فکر چند سال زمان میبرد. ما هم نقشه راه را مشخص کردیم و در حال اجرایی کردن آنها هستیم. خوشخبتانه مسیر ما به سمتی نیست که نگاهش عوامفریبی و روزمرگی باشد. نگاه مان مقطعی و کوتاه مدت نیست. ما اهل شعار دادن نیستیم.
رئیس فدراسیون در خصوص ساختمان فدراسیون فوتبال و پرونده شستا هم گفت: این میراثی است که به ما رسیده و یک گرفتاری بزرگ برجای گذاشته است. 25 میلیارد تومان از طلب شستا باقی مانده و در حال حاضر مشغول مذاکره می‌کنیم که در چند قسط آن را پرداخت کنیم. این ساختمان متعلق به فوتبال ملی است و با یک مذاکره درست که حق دو طرف ضایع نشود در تلاش هستم که ساختمان را پس بگیریم.
رییس فدراسیون درباره برخی شایعات مجازی دریاره اتفاقات مربوط به ساختمان فدراسیون هم گفت: این که هر خبری در فضای مجازی منتشر شود، بنظرم زیبا نیست. اگر فدراسیون فوتبال 20 طبقه در بهترین جای شهر داشته باشد مگر بد است؟ من خبر انتقال دفترم را تکذیب می کنم ولی امیدوارم فدراسیون آنقدر ثروت داشته باشد که بتوانیم این کار را انجام بدهیم. مگر فدراسیون باید همیشه بدهکار و مستاجر باشد؟ ما باید برنامه ریزی کنیم کل فوتبال کشور را تجهیز کنیم و سرمایه بیاوریم. نه اینکه بدهی از خود بر جای بگذاریم. خود من در همین مدتی که آمدم به خیلی از استاندارها زنگ زدم. ظرف همین دو هفته یک کمپ مناسب برای تمرین تیم ملی در نظر گرفتیم. راجع به اسپانسر داوران تغییرات جدیدی صورت می دهیم.
رییس فدراسیون فوتبال در واکنش به بعضی انتقادها به جلساتی که با مسوولان برگزار کرده هم گفت: مسوولان تا همینجا خالصانه به ما کمک کردند.من در زندگی ام دکتر نوبخت را یک یا دوبار دیدم. وقتی به این جلسات رفتم گفتند نمایش است و اگر نمی رفتم می گفتند چرا نرفتید و کاری نمی‌شود. برای این مردم و فوتبال، من اگر پشت در اتاق هر مسئولی لازم باشد با عشق می روم. عملکرد 70 روزه فدراسیون را بررسی کنید، از امکانات کیش، هواپیما و هتل و .... همه را ببینید. نتیجه همین جلسات بود که مبگفتند نمایش است. با شهردار تهران جلسه گذاشتیم. در مرکز ملی فوتبال سالهاست کاری نشده و زمین تمرین نیاز به زه کشی و زیرسازی و... دارد. ولی ما پیگیری کردیم تا اتفاقات مثبتی رخ بدهد و آگهی مناقصه هم داده شده است.
رییس فدراسیون درباره برنامه واکسیناسیون تیم‌های ملی و فوتبال زنان هم گفت: از دکتر نوروزی تشکر می کنم که مباحث پزشکی و واکسیناسیون تیم های ملی را پیگیری کرد. نزدیک به دو سال بود که بانوان به فراموشی رفته بودند. ولی ما آمده ایم که نسبت به دوره‌های گذشته به آنها ظلم نشود. بانوان به رنکینگ بازگشتند. آنها امروز به هتل می روند به جای آنکه در مهمانسرا باشند. این خیلی بد است که وقتی بانوان ما لباس متحد پوشیده اند خوشحال می شوند. این برای من دردآور است و همه این مشکلات را درست می‌کنم و توجه ویژه ای به فوتبال بانوان خواهم داشت.

عزیزی خادم صحبت‌هایش را این گونه ادامه داد: حدود 50 روز با دکتر امیدزاده مشاور عالی اجرایی و مسئولین مالی فدراسیون درگیر بررسی مسایل مختلف هستیم تا کار را پیش ببریم. از دکتر امیدزاده و منصور قنبرزاده سرپرست دبیرکلی تشکر میکنم که شبانه روزی در این راستا تلاش می کنند تا فضایی را ایجاد کنیم و بر اساس برنامه های اعلام شده توسط وزارت اقتصاد گام برداریم. فدراسیون فوتبال دنبال منابع درآمدزایی خودش است و در همین راستا با دقت و اصولی که تعریف شده، گام بر می دارد.
رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه وضعیت داوران مطلوب نیست و چه برنامه ای برای آنها در نظر گرفته شده است گفت: در بحث دستمزد به داوران ظلم شد و ما هم مصوب کردیم دستمزد آنها افزایش پیدا کند. افشاریان و کامرانی فر هم از افراد خوشنام این حوزه هستند که در کمیته و دپارتمان داوران حضور پیدا کردند. در حال تلاش هستیم که اسپانسر خوبی برای داوران پیدا کنیم. قرار است ظرف 2 هفته آینده هدست برای داوران تهیه شود و این موضوع را خود آقای بهاروند پیگیر خواهد شد.در کارهای ما ماجدی، اصولی، رضاییان، خانم موسوی، براتی، علی عالی، غلامرضا رفیعی و... همه بی وقفه در حال تلاش هستند. البته به دوستان گفتم این تلاش های مستمر 5-6 ماه خواهد بود تا فوتبال روی ریل بیفتد. مسیر فوتبال ایران روشن است، ما به فکر تیم ملی و توسعه فوتبال هستیم. اگر ما دنبال امکانات هستیم برای این است که استعدادها را کشف کنیم. شک نکنید که مهندسی خدا بهترین مهندسی در عالم هستی است.
وی در خصوص تهیه VAR برای فوتبال ایران گفت: ماموریتی که به حیدر بهاروند در نشست هیات رئیسه سازمان لیگ دادیم یکی از مباحثش همین موضوع بود. البته باشگاه ها هم باید مشارکت داشته باشند. در مورد این تکنولوژی نمی توانیم زمان بدهیم ولی اگر می شد مطالبات فدراسیون از فیفا را بگیریم شاید می شد این اتفاق رخ دهد. اگر گشایش اقتصادی از مباحث سیاسی اتفاق بیفتد آوردن VAR کار سختی نیست ولی به شرطی که این گشایش سیاسی و اقتصادی به امید خدا ایجاد شود.
عزیزی خادم در خصوص اینکه فدراسیون فوتبال آبی است یا قرمز چون یک کامنت توسط صفحه فدراسیون در یکی از پست های اینستاگرامی شائبه ایجاد کرده است گفت: ما رنگی نیستیم و تیم ملی برایمان مهم است. پرسپولیس، استقلال، سپاهان، تراکتور، نساجی و همه برای ما مهم هستند. این مباحث در فضای مجازی مطرح می شود و برای من تاثیرگذاری ندارد.
رییس فدراسیون در مورد احکام انضباطی صادر شده برای دو بازی لیگ هم گفت: کمیته انضباطی و کمیته اخلاق مستقل هستند و خود من به تصمیم آنها احترام می گذارم. من بارها به آنها عدالت و انصاف را توصیه کردم. ما باید یاد بگیریم آخرت خودمان را به خاطر دنیای دیگران از دست ندهیم. هر جایی دوستان و باشگاه ها اعتراض دارند می توانند ورود کرده و اعتراض خود را اعلام کنند. باز هم می گویم سالانه باید قوانین ما به روز شود و برای یک حکم به 5 سال قبل برنگردیم. کار به روز رسانی آیین نامه ها و قوانین کار یک شب و یک روز نیست. خوشبختانه آقای بگلری امروز در کمیته استیناف فیفا حکم گرفته که این یک خبر خوب است و امیدوارم از این اتفاقات باز هم برای ما رخ بدهد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا قانون منع حضور خارجی ها در ایران لغو شده است گفت: بله این قانون را لغو کردیم ولی با مکانیزم مناسب. نمی شود درهای توسعه و دانش را بست، اما مربیان و بازیکنانی که به ایران می آیند باید حتما بازی ملی داشته باشند و سطح استانداردهای جذب خارجی‌های لیگ را ارتقا خواهیم داد. ضمن آنکه باشگاه ها باید ضمانت بدهند، مبلغ قرارداد بازیکنان و مربیان خود را در صندوقی نزد سازمان لیگ یا فدراسیون فوتبال به ودیعه بگذارند و 10 درصد از مبلغ قراردادشان  به فوتبال پایه اختصاص داده شود. بعد از رقابت‌های مقدماتی جام جهانی درصدد جذب مدیر فنی خارجی برخواهیم آمد و دو مشاور خارجی در بحث ساختارسازی لیگ و فدراسیون استخدام می‌شوند. اگر ما بتوانیم دانش را برای توسعه فوتبال به کشورمان بیاوریم و فوتبال را دانش بنیان کنیم و فوتبال بانوان به جایگاه حقیقی اش برسد، موفق بوده ایم. ما باید آیین نامه ها را به روز کنیم و این کارها در حال انجام شدن است ولی زمان‌بر خواهد بود. 
وی در پایان به این سوال که در جلسه کنگره فیفا مترجم نیز داشته اید، گفت: یک قسمت با حضور مترجم بود و یک قسمت خودم مطالب را مطرح کردم. به غیر از من نفرات دیگری بودند که در این کنگره آنلاین حضور داشتند.

 

قاب خاطرات
گزارش تصویری
ویدئوها
آخرین اخبار

برگزاری جلسه فنی و آنالیز تیم امید عراق

انجام تست کرونا از کاروان تیم امید ایران در هتل بغداد

اعلام ترکیب تیم امید ایران در بازی دوم دوستانه مقابل امید عراق

رضا کاخساز وارد اردوی تیم امید در بغداد شد

لغو يك جانبه ديدار دوستانه ايران و كانادا 

گزارش تصویری زیارت کاروان تیم امید ایران از حرم مطهر امیرالمومنین حضرت علی(ع) در نجف اشرف

دیدار و گفت و گوی فراز فاطمی و عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال عراق

حضور کاروان تیم امید ایران در ضیافت شام فدراسیون فوتبال عراق

دعوت از 25 بازیکن به منظور حضور در اردوی تیم ملی

لغو سه دیدار از مسابقات لیگ برتر

پربازدیدترین ها

اعلام دومين فهرست ذخيره به منظور خريد بليت

صدور قرار دستور موقت کمیته انضباطی

اعلام لیست نهایی تیم ملی زیر ۲۳ سال ایران جهت حضور در اردوی عراق و شرکت در رقابتهای قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا

آغاز اردوی تیم ملی از نهم خرداد

دعوت از 25 بازیکن به منظور حضور در اردوی تیم ملی

دیدار سرپرست فدراسیون فوتبال با شهردار تهران

دعوت کمیته انضباطی از پیروانی، محمودی، آقایی و عالیشاه

قهرمانی نوجوانان ایران در کافا ۲۰۲۲

تیم ملی جوانان با امارات، قرقیزستان و برونئی همگروه شد

اعلام زمان قرعه کشی و سیدبندی جام ملت‌های فوتسال آسیا 2022 کویت