فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

تعداد بازدید: ۱۳۷۱
کد خبر: ۹۰۸۰
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۷
میزبانی ایران هنوز قطعی نیست
رییس فدراسیون فوتبال با حضور در برنامه فوتبال برتر به نکات مختلفی اشاره کرد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، شهاب‌الدین عزیزی خادم ضمن عرض تسلیت بابت فرا رسیدن ماه محرم گفت: پس از بازگشت اسکوچیچ از تعطیلات مشغول برنامه‌ریزی منسجم و منظم هستیم، چراکه زمان شروع بازیها نزدیک است. از همه ظرفیت‌های میزبانی بهره خواهیم برد و اقدامات زیادی انجام دادیم که خیلی رسانه‌ای نکردیم تا توقع بالا نرود. فقط بحث حق پخش در میان است و امیدوارم همانند حمایت‌های بسیار خوبی که علی‌عسگری رییس سازمان صدا و سیما در مرحله قبلی از تیم ملی داشت، بتوانیم این میزبانی را قطعی کنیم.
وی افزود: میزبانی ایران هنوز قطعی نیست و هفته آینده مشخص خواهد شد، اما نگاه ما مثبت است و بسیاری از مشکلات قبلی برای اخذ میزبانی حل شده است و امیدواریم میزبانی به ایران بازگردد. البته اگر نهایی نشود نیز پیش‌بینی‌های لازم را برای بازی در خارج از کشور درنظر گرفتیم.
رییس فدراسیون فوتبال با اشاره به رونمایی از همراه پروازی تیم ملی گفت: ایرلاین بزرگی را تدارک دیدیم. سفرهای زیادی داریم و هر پرواز باید شما را ببرد و خالی برگردد و بالعکس. جا دارد از موسوی مالک ایرلاین زاگرس تشکر کنم که هزینه‌ای از فوتبال ملی را از دوش فدراسیون برداشت. او بسیار فوتبالی است و ما قراردادی تاریخی با او بستیم. فوتبال به لطف الهی اعتبارش را برمی‌گرداند و باید به سمت تجاری‌سازی برویم. ما در بحث پزشکی، دکتر نوروزی را برگرداندیم. ما با هاشمیان به جمع بندی لازم رسیدیم و باقری هم قطعا اگر قسمت باشد جلسه‌ای ظرف یکی دو روز آینده خواهیم داشت. صحبت‌های ابتدایی را با باقری انجام دادیم. او در حال حاضر در سفر به سر می‌برد و ظرف یکی، دو روز آینده نهایی خواهیم کرد. فدراسیون فوتبال علاقمند به حضور باقری در کنار تیم ملی است. ما هم از نظر اخلاقی، هم از نظر مدیریتی و فنی به تیم ملی کمک می‌کند. ظرف یکی، دو روز آینده آنالیزور احتمالا ایرانی به ما اضافه می‌شود. یک بدنساز هم می‌خواهیم اضافه کنیم که البته سخت است که در این شرایط که باشگاه‌ها و تیم‌های ملی درگیر مسابقات هستند، بدنساز سطح بالایی پیدا کنیم، اما دنبال فردی با استاندارهای لازم هستیم. اردو هم برنامه‌ریزی‌هایش انجام شده است. به خاطر فشردگی مسابقات امکان استفاده از فیفا دی ‌های پیش‌رو را نداریم، اما پس از آن در صورت درخواست اسکوچیچ، برای دیدار تدارکاتی برنامه‌ریزی می‌کنیم. 
"تیم‌ملی متعلق به کل کشور است" عزیزی خادم با بیان این جمله گفت: دکتر نوبخت در روزهای آخر به ما کمک مالی کرد که جا دارد از وی تشکر کنم. تیم‌ ملی متعلق به کل کشور است و در همه جای دنیا به تیم‌‌های ملی خود به خصوص تیم ملی‌ بزرگسالان خود که نماد تیم‌های ملی است کمک می‌کنند. ما از مسئولان، دولت جدید و ریاست جمهور می‌خواهیم که به تیم‌ملی ایران کمک کنند. باتوجه به این که جام جهانی در خلیج همیشه فارس است، مهم است که حضور داشته باشیم. ما سراسر انگیزه هستیم و مردم هم همیشه کنار تیم‌ملی هستند. انشاله بتوانیم تدارک ببینیم که به جام جهانی برسیم.
عزیزی خادم ادامه داد: باتوجه به فضای موجود، ما درباره لباس به توافقات نهایی رسیدیم. اسپانسر اصلی ما آل‌اشپورت است و با وجود تمام مشکلاتی که در مورد کپی‌رایت است به ما کمک می‌کنند. ما می‌خواهیم با استفاده از فروش آنلاین که همه طرفداران تیم ملی استفاده کنند و  به اسپانسرمان نفع برسانیم. فدراسیون فوتبال با تیم همکار و کارآمد در حوزه‌های مختلف کار را شروع کرده است. خیلی از افرادی که به ما کمک می‌کنند، در حوزه صنعت و اقتصاد کار کردند و شب و روز تلاش می‌کنند. شاید کسی که کمتر کار می‌کند، من هستم. همه کارمندان فدراسیون را ملزم به آموختن زبان انگلیسی کردیم و با یکی از معتبرترین آموزشگاه‌ها همکاری کردیم و اگر افراد نتوانند در حوزه آموزش دو ترم زبان را بگذرانند، با آن‌ها قرارداد نخواهیم بست. با سازمان مدیریبت صنعتی در حال نهایی کردن تفاهم نامه ای هستیم تا در زمینه های مختلف دوره‌هایی را برگزار کنیم که درواقع حوزه‌های مختلف را از فیفا الگوبرداری می‌کنیم و دوره‌هایی برای مدیران باشگاه‌ها برگزار می‌کنیم تا آموزش ببینیم. در حوزه استعدادیابی کار بزرگی انجام شده است. یک سامانه استعدادیابی ایجاد شده که چندین میلیارد تومان برای آن هزینه شده و ماجدی و تیم همکارش روی آن کار می‌کنند. تا این لحظه بالای ۱۲ هزار نفر در رده‌های مختلف در آن ثبت نام کردند و در چهار منطقه مختلف کشور بدون دریافت هزینه از داوطلبان استعدادیابی می‌شود. کارهایی که تا کنون در فوتبال انجام نشده است. در حوزه آموزش جلال چراغپور که از بهترین های ایران است استفاده کردیم تا از طریق سامانه مربیان خودشان را به روز کنند که در این قضیه یک سامانه‌ هم در حال طراحی شدن است و جا دارد از تک به تک پرسنل و مدیران دپارتمان و کمیته ها به خاطر کار فداکارانه‌شان در شش، هفت ماه اخیر تشکر کنم.
وی درباره اقدات انجام شده برای کسب میزبانی گفت: تمام ظرفیت‌ها و امکانات در حال استفاده است که میزبانی را بگیریم. حتی نماینده فیفا نیز به کشور آمد و روی نور ورزشگاه دست گذاشت که ما دستور رفع آن را دادیم. موضوع دیگری که روی آن دست گذاشتند، حق پخش است که باید با تعامل علی‌عسگری موضوع حل شود و من امید فراوان به رفع مشکلات و میزبانی در تهران دارم.
رییس فدراسیون فوتبال درخصوص بازی تدارکاتی برای تیم ملی گفت: به دلیل نداشتن زمان احتمالا دو یا شش بازی اول را طبق صحبتی که با اسکوچیچ داشتم بدون بازی تدارکاتی پشت سر بگذاریم چون اصلا بازیکنان خارجی‌مان را در اختیار نداریم. ما تابع نظر سرمربی تیم ملی هستیم.
عزیزی خادم در پاسخ به سوالی درباره مباحث مطرح شده با محوریت تبانی اظهار داشت: باید تظکر کنم از رسانه ملی که کاملا به تصویر کشید. فدراسیون فوتبال ورای رنگ و نام‌ها نگاه حرفه‌ای به فوتبال دارد. ارکان قضایی فدراسیون فوتبال ارکان مستقلی هستند و از قضات دستگاه قضا هستند. خیلی از احکام را خودم در جریان نیستم و بارها همه را به عدالت و نگاه منصفانه توصیه کردم. اینکه بین جرم و مجازات تناسب وجود داشته است. قطعا فدراسیون فوتبال نگاه حمایتی به ارکان قضایی‌اش دارد. اگر به احکام‌های فیفا و ای اف سی نگاه کنید متوجه می‌شوید که چه احکام سنگینی صادر می‌کنند. نگاه فدراسیون فوتبال مقابله با ناهنجاری است و کسانی که به دنبال ناهنجاری هستند، بدانند که جای خوبی را انتخاب نکردند. فدراسیون فوتبال فراجناحی و خطی است و نگاه حرفه‌ای به اصول فوتبال دارد. اگر دوستان به ما زنگ بزنند، باز هم نگاه ما برقراری عدالت است و باید یاد بگیریم که به هم احترام بگذاریم. برخی بقای خودشان را در ایجاد تنش و بحران می‌بینند ولی فدراسیون فوتبال بقای خودش را در رعایت قوائد حرفه‌ای خودش می‌بیند. هر جا که بحث تبانی باشد، برخورد شدیدتری می‌کنیم. حتما پرونده‌های دیگری در دست بررسی است. قطعا اگر این اتفاق در لیگ‌های بالاتر نیز رخ دهد، قطعا برخوردهای شدیدتری می‌شود. اگرنه سنگ روی سنگ بند نمی شود. نمی‌شود که یکی قمه بکشد، یکی هفت‌تیر بکشد و یکی تیر را از جا دربیاورد، اینجا فوتبال است. فوتبال یک کار جمعی برای لذت بردن است. باید روی لیگ‌های پایه هم نظارت بیشتری کنیم. قطعا در این حوزه در رزوهای آینده یک کارگروهی را برنامه‌ریزی می‌کنیم تا پیش از شروع لیگ های آتی، فدراسیون فوتبال اجازه نمی‌دهد پناهگاهی برای افرادی باشد که بخواهند فوتبالی که برای مردم است را به سخره بگیرند.
وی درباره شرایط تیم المپیک گفت: مهدوی‌کیا به هر صورت سرمربی تیم المپیک است. کامرانی‌فر به طور مفصل با مهدوی‌کیا در ارتباط است و مهدی هم برنامه‌هایش را می‌نویسد. بازی‌های تیم المپیک ظاهرا در آبان ماه است. ما برای 10 سال آینده فوتبال ایران به تیم المپیک نگاه می‌کنیم. ما با مهدوی‌کیا به جمع‌بندی رسیدیم و فقط امضای قرارداد با او مانده است. ما یک تفاهم‌نامه هم با کمیته ملی المپیک امضا کردیم که برای اولین بار صورت گرفته است و در بحث تدارک و بحث لجستیک تیم امید سهم دارند. امیدواریم هم این تابوی 40 ساله شکسته شود و دزر قالب یک برنامه‌ریزی برای 2026 و 2030 و جام جهانی‌های آینده پشتوانه قوی داشته باشیم. نگاه فدراسیون توسعه‌محور است و این حرکت به جلو را در تمام حوزه‌ها می‌بینید. حتی در بحث خبر و سایت فدراسیون را می‌بینیم که متفاوت است. وقتی دنبال تجاری شدن می‌رویم باید سایت و سایر رسانه‌های اجتماعی نیز به این سمت حرکت کند.
وی با اشاره به زمان آغاز فصل جدید لیگ برتر گفت: جا دارد از تمام  مدیران، دست‌اندرکاران، باشگاه‌‌ها و سازمان لیگ تشکر کنم. سال سختی داشتیم، اما همه کمک کردند و به آنها خداقوت می‌گویم. احتمالا دهه اول مهرماه شروع لیگ را داریم. احتمالا بین هفتم تا دهم مهر یک تاریخی برنامه ریزی خواهد شد. سرمربی تیم ملی ظرف دو سه روز آینده با مسئولان سازمان لیگ جلسه خواهد گذاشت. امسال منتهی به جام جهانی است و فشردگی مسابقات را داریم و ان‌شاله برنامه‌ریزی خوبی در این دو ماه انجام خواهد شد.
رییس فدراسیون درباره آخرین وضعیت به کارگیری VAR اظهار داشت: برای پروژه VAR یک کارگروه حرفه‌ای گذاشتیم. در گذشته یک خبطی صورت گرفته بود که فغانی از این کارگروه خارج شده بود. البته فغانی را ما به این کارگروه برگردانیم. برای این کار چهار مرحله دیگر داریم و زمان آماده‌سازی برای بهره‌برداری از VAR هم 15 تا 17 ماه است. فیفا 15 شرکت را معرفی کرده است و یکی از شرکت‌ها برای آلمان و روسیه است. به همین دلیل قیمت‌ها متفاوت است. پروسه بعدی آموزش است. اصلا چیزی به نام VAR بومی و غیربومی نداریم و ما باید تأییدیه را بگیریم. یکسری از کشورها این کار را بومی کردند و فوتبال‌ خودشان را به سمت تعلیق بردند. ما در این چهار مرحله برنامه‌ریزی کردیم. در این مراحل ورزشگاه‌ها، باشگاه‌ها، سازمان لیگ هستند و برای هر مرحله باید بتوانیم تأییدیه را از فیفا بگیریم و قدم به قدم جلو برویم.
یه بخشی بحث تحریم ها را داریم اما بعضی از شرکت‌ها اعلام آکادگی کردند و مذاکره کردیم و باشگاه‌ها هم مشکلی ندارند. متاسفانه چهار سالی است که VAR آمده و باید همزمان در ایران هم استارت می‌خورد اما این کار در فدراسیون قبلی به اشتباه جلو رفته بود. فیفا می‌گوید مرحله به مرحله باید تأییدیه را از شرکت‌های اعلام شده بگیرید. ما امیدواریم با کاری که انجام شده این امر به سرانجام برسد. حالا نمی‌توان گفت یک ماه یا پنج ماه یا هر زمان دیگری. اما برنامه‌ریزی که انجام شده یک برنامه‌ریزی کاملا اصولی و مدون است و در چارچوب استانداردهای فیفاست. ای کاش ما این همه زمان را از دست نمی‌دادیم. ما در گذشته یک مسیری را رفتیم که فیفا می‌گوید غلط است. فیفا می‌گوید این مسیر چهار مرحله است و بین 15 تا 17 ماه زمان می‌برد. کامرانی‌فر، فغانی و دیگر عزیزان کارشان را به خوبی انجام می‌دهند. بهترین راهکار و کانالیزه‌ترین راه همین است که فیفا می‌گوید. ما قدم به قدم جلو می‌رویم.
"باشگاه‌ها نمی‌توانند بازیکن بی کیفیت جذب کنند" عزیزی خادم در ادامه تصریح کرد: در جلسه‌ای که در هیات رییسه سازمان لیگ داشتیم، مصوب و استانداردهایی را تعریف کردیم. باشگاه‌ها نمی‌توانند بازیکنان بی‌کیفیت جذب کنند. قطعا مربی و بازیکن خارجی با آیتم‌ها و شاخص‌هایی که تعریف شده است می‌توانند جذب شوند. جزئیات جذب بازیکن خارجی بسیار سختگیرانه است. اگر هر تیمی بخواهد بازیکن خارجی بگیرد باید در صندوقی که ایجاد کردیم گارانتی بدهد تا بتوانند مطالبات‌ خارجی‌ها را پرداخت کند و بدهی تازه‌ای به وجود نیاید. به مربیانی هم که بخواهند چرخشی کار کنند اجازه کار نخواهیم داد. این مسائل شایسته فوتبال حرفه‌ای نیست. خیلی از رفتارهای گذشته برای برخی مربیان رویا می‌شود.
رییس فدراسیون درباره برگزاری پلی‌آف لیگ دسته دوم گفت: لیگ دو فعلا تعلیق است. از سوی دوستان ما در سازمان لیگ بررسی‌هایی صورت خواهد گرفت و برنامه‌ریزی خواهد شد. اگر قرار باشد این بحث‌های تبانی و ناصالحی که در فوتبال اتفاق می‌افتد به لیگ‌های بالاتر برسد قطعاً برخورد خواهیم کرد. حتماً برای برگزاری مسابقات لیگ برنامه‌ریزی خواهیم کرد و تمام مشکلات ساختاری را که وجود داشت، حل خواهیم کرد. بعد از عاشورا و تاسوعا جلساتی را با مدیران باشگاه‌های لیگ برتری خواهیم داشت تا مشکلات را حل کنیم. درباره مجوزهای حرفه‌ای هم بحث خواهیم کرد. این موضوع یکی از گلوگاه‌ها و جاهای مهم است. افراد جدیدی به ما اضافه خواهند شد و قطعاً در این خصوص هم مماشات نخواهیم داشت.
وی درباره صعود تیم هوادار به لیگ برتر و واگذاری امتیاز این باشگاه گفت: نمی‌دانم قانون در این مورد چه می‌گوید. از براتی تشکر می‌کنم که درباره مسائل حقوقی زحمت می‌کشد. باید ببینیم قانون چه می‌گوید.
عزیزی خادم در ادامه درباره لوگوی این فدراسیون اظهار داشت: ما یک قراردادی داشتیم و جلسه‌ای هم دیروز برگزار کردیم. ما برنامه‌ریزی کردیم و قرار شد طرح نهایی ارائه شود. اگر در این مورد به نتیجه نرسیدیم یک فراخوان خواهیم داشت.
وی در پایان گفت: ما نزدیک به 40 تا 50 میلیارد بدهی را در چند ماه گذشته پرداخت کردیم و در این مدت شرایط سختی داشتیم. یکسری از بدهی‌ها هم که از قبل بوده است و پذیرفتیم. این مسائل را باید به مردم بگوییم. مسئولیت حقوقی است و باید پرداخت کنیم. قریب به اتفاقات بدهی‌ها پرداخت شده و دستور پرداخت بدهی‌ها به تیم‌های پایه هم صادر شده است. شما نگاه کنید که بانوان تا چه حد دوباره فعال شده است و قرار است در ازبکستان حضور پیدا کنند. ما همچنین معوقات فوتسال و فوتبال ساحلی را پرداخت کردیم.

قاب خاطرات
گزارش تصویری
ویدئوها
آخرین اخبار

رضا کاخساز وارد اردوی تیم امید در بغداد شد

لغو يك جانبه ديدار دوستانه ايران و كانادا 

گزارش تصویری زیارت کاروان تیم امید ایران از حرم مطهر امیرالمومنین حضرت علی(ع) در نجف اشرف

دیدار و گفت و گوی فراز فاطمی و عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال عراق

حضور کاروان تیم امید ایران در ضیافت شام فدراسیون فوتبال عراق

دعوت از 25 بازیکن به منظور حضور در اردوی تیم ملی

لغو سه دیدار از مسابقات لیگ برتر

اعلام زمان قرعه کشی و سیدبندی جام ملت‌های فوتسال آسیا 2022 کویت

اعلام تیم داوری هفته 32 لیگ دسته اول

گزارش تصویری دیدار تیم های زیر ۲۳سال ایران و عراق

پربازدیدترین ها

اعلام دومين فهرست ذخيره به منظور خريد بليت

صدور قرار دستور موقت کمیته انضباطی

اعلام لیست نهایی تیم ملی زیر ۲۳ سال ایران جهت حضور در اردوی عراق و شرکت در رقابتهای قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا

آغاز اردوی تیم ملی از نهم خرداد

دعوت از 25 بازیکن به منظور حضور در اردوی تیم ملی

دیدار سرپرست فدراسیون فوتبال با شهردار تهران

دعوت کمیته انضباطی از پیروانی، محمودی، آقایی و عالیشاه

قهرمانی نوجوانان ایران در کافا ۲۰۲۲

تیم ملی جوانان با امارات، قرقیزستان و برونئی همگروه شد

اعلام زمان قرعه کشی و سیدبندی جام ملت‌های فوتسال آسیا 2022 کویت